Venemaa on pommitanud Poola piiri lähedal asuvat Javorivi rahuvalvebaasi ning eile ka Lvivi, mis seni oli Venemaa pommirahe eest pääsenud. On selge, et Venemaa soovib anda NATO-le sõnumit mitte saata enam Ukrainale sõjalist abi ja rahvusvahelisi võitlejaid.
Suure tõenäosusega kukkus läbi Venemaa välksõja plaan vallutada mõne päevaga Kiiev ja panna ülejäänud maailm sündinud fakti ette. Sestap ei arvestanud Venemaa ilmselt ka võimalusega, et Ukraina läänepiiri kaudu tuleks riiki sõjalist abi, sest eeldati, et mõne päevaga on kõik läbi. Nüüd on aga olukord muutunud, Vene armee on hakanud valimatult pommitama tsiviilelanikke, kavatsusega anda samas ka NATO-le sõnum, et nad ei tohi sekkuda.
Tundub, et sarnaselt Venemaaga polnud Ukraina pikemaks vastupanuks valmis ka NATO, võttes sisse passiivse positsiooni. Ent Venemaa laienev sõjategevus peaks sundima ka NATOt olema aktiivsem. Kui aga NATO ei soovi kehtestada lennukeelutsooni, siis kuidas kavatseb ta tagada Venemaa suurenenud pommitamise ajal abi edasise jätkumise Ukrainale?
Eskalatsiooni oht on seda tõsisem, et Ukraina-Vene rahukõnelused on ummikseisus, mida saadab Vene pommide sadu Ukraina linnadele. Võib arutleda igasuguste rahulepingu punktide üle, kuid on päevselge, et niikaua kui Kremli peremeheks jääb Vladimir Putin, on püsivat rahu Ukrainaga raske ette kujutada.
Kui aga NATO ei soovi kehtestada lennukeelutsooni, siis kuidas kavatseb ta tagada Venemaa suurenenud pommitamise ajal abi jätkumise Ukrainale?