R, 2.12.2022

Siim Kuresoo: Puidutööstuse katse kohutavat sõda Ukrainas oma kitsastes huvides ära kasutada on taunimisväärne

Siim Kuresoo
, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige
Siim Kuresoo: Puidutööstuse katse kohutavat sõda Ukrainas oma kitsastes huvides ära kasutada on taunimisväärne
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Siim Kuresoo.
Siim Kuresoo. Foto: Erakogu

Puidutööstuse katse kohutavat sõda Ukrainas oma kitsastes huvides ära kasutada on taunimisväärne (töösturid, mitmed ühendused ja ettevõtlusminister tegid ettepaneku raiemahu suurendamiseks riigimetsas  ja keskkonnanõuete lõdvendamiseks – toim).

On selge, et Valgevene ja Venemaa puidule enam Eesti tööstuses ja Euroopas toodetud puittoodetes kohta pole. Ka selle puidu eest välja käidud raha on toitnud koletut sõjamasinat.

Aga mõte, et see puit tuleks asendada suuremate raietega Eesti metsast, lõdvendades keskkonnanõudeid, on vastuvõetamatu. Juba seniste mahtude juures tekitavad raied Eesti metsadele olulist kahju. Samuti ei ole võimalik tänaseid mahte pikaajaliselt hoida – neid suurendades raiuksime ennast senisest kiiremini toormekriisi.

Jagame muret töökohtade ja perede toimetuleku pärast Eestis ning kindlasti on tarvilik varem imporditud puidust sõltuvatele töötajatele pakkuda nii lühema kui pikema perspektiiviga tuge. Ka puidusektor vajab õiglase ülemineku plaani ning selle mahajoonistamise aeg on käes. Kohaliku puidutagavara säilitamine ja suurendamine annab inimestele tulevikuks tagala ja turvatunde.

Akuutne humanitaarkatastroof Ukrainas ning sellega seotud majandusraskused kogu maailmas pole muutnud asjaolu, et oleme ka üleilmses ja üha hoogustuvas keskkonnakriisis, millel on ränk inimkannatuse mõõde. Ka kõige viimane ÜRO kliimaraport kinnitab veenvalt, et fossiilsete kütuste ja materjalide uisapäisa biomassiga asendamisega võime endale keskkonnaasjus kergesti jalga tulistada ning neid kannatusi suurendada. Keskkonnamõjude leevendamise A ja O on energia- ja materjalide sääst.

Märksõnad
Tagasi üles