Saudi kroonprintsile pole meeltmööda talle osaks saanud süüdistused ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrva tellimises. Venezuela ja Iraan on aga juba USA karmide sanktsioonide all. Muuseas käis USA delegatsioon eelmisel nädalavahetusel Venezuelas külmutatud suhteid soojendamas.
Näeme, et ka Vene nafta asendamisel võib olla moraalselt küsitavaid aspekte, kuid üleilmne küsimus number üks on ikkagi see, kuidas peatada Putini tapamasin Ukrainas.
Naftasanktsioon on gaasisanktsioonist realistlikum, kuid viimasegi puhul võiks nihutada mõtlemise ajaperspektiivi. Me peame sõja peatama võimalikult kiirelt, aga sõja peatamine ei tähenda, et selle saavutamise järel pole Vene gaasi kümne aasta jooksul Euroopa jaoks olemas. Kui ukrainlased mõtlevad, kuidas ellu jääda, peab Euroopa suutma mõelda, kuidas järgmine talv üle elada.
Keegi ei taha pikaajalist sõda, mille käigus toimub Venemaa lõplik «põhjakoreastumine». Sellepärast tuleb teha kiire valik NATO sisulise sekkumise või tõeliselt mõjusa majandussanktsiooni vahel.
Mõistagi on energiasanktsioonil ränk hind ka meie jaoks. Aga on aeg harjuda mõttega, et see on ikkagi väga väike ohver, mis meil tuleb Ukraina vabaduse eest tuua. Sest nemad võitlevad praegu ka meie vabaduse eest.
Kui elektrihind üles jõnksatas, mõeldi välja ulatuslik kompensatsioonimeede. Enne kui autokütuse hind kerkib üle kolme euro liitri eest, tuleb meil mõelda sellele, kas lahendus on aktsiisimaksu alandamises või sihitud meetmes nendele, kes näiteks lastega maal elades autost rohkem sõltuvad kui linnainimesed.
Sõja peatamise nimel peame olema valmis selliseid probleeme lahendama.