Mihhail Lotman, Andrei Makarõtšev: Tartu deklaratsioon

Copy
Vabaduse sammas Iseseisvuse väljakul Kiievis.
Vabaduse sammas Iseseisvuse väljakul Kiievis. Foto: Rights Managed
  • Eesti vene kultuuritegelaste avaldus Putini agressiooni kohta

Meie, vere, keele või kultuuri poolest venelased, tahaksime Venemaa üle uhked olla. Selle asemel kogeme teisi tundeid: valu, viha ja häbi.

Kulus vaid paar päeva, et sõna «venelane» ei seostunud enam Puškini, Dostojevski, Tšaikovski, Levitani, Mendelejevi või Lobatševskiga, vaid Putini jõugu kõrilõikajatega. Nüüd kogeme omal nahal seda, mida tundsid sakslased 1945. aastal, kui Goethe, Mozart, Hegel ja paljud-paljud teised, kes võinuks olla iga rahva uhkuseks, jäid erukaprali jäleda kuju varju. Sakslane ja nats kõlasid peaaegu sünonüümidena. Sama moodi ka meie, üle valatud Putini propaganda pasaga, tahes või tahtmata oleme tema roimarliku režiimi kuritegude kaasosalised.

Me ei saa end lohutada sellega, et meil pole Putiniga mingit pistmist ja seetõttu ei kanna me tema eest vastutust. Pole tõsi: meil on pistmist ja me kanname vastutust. Putini kuriteod tehakse meie nimel, ettekäändeks «русский мир» (vene maailm/rahu). Täiesti Orwelli järgi: Vene rahu/maailm on Vene sõda ja me kõik oleme paisatud sellesse.

Putini armee ei ole ainult relvajõud, see on desinformatsiooni massimeedia, see on «pehme jõud», arvukad mõjuagendid, sealhulgas kõik kultuuritegelased, kes kiidavad heaks või «mõistvad» Putini kuritegusid. Vene maailma metastaasid on Vene majad ja kultuurikeskused, kuhu Puškini ja Tolstoi sildi all sisendatakse putinismi ideid. Moskva patriarhaadi Ukraina õigeusu kirik mõistis agressiooni hukka, mille eest täname teda südamest. Ja kuidas on lood teiste välismaiste õigeusu kirikutega? Kogu õigeusu maailma kirikute koguduseliikmed, kellega koos teie olete: Kristusega või väävliaurudest ümbritsetud Putiniga?

Putin ei taha oma tankide roomikute alla suruda mitte ainult Ukraina iseseisvust, vaid ka meie südametunnistust. Maa aga põleb sissetungijate jalge all. Ukrainlased surevad oma kodumaa kaitseks. Ja mitte ainult. Ukrainlased kaitsevad praegu kogu Euroopa tsivilisatsiooni vabadust, au ja väärikust.

За нашу і вашу свободу! Слава Україні!

Tartu

27.02.2022

Märksõnad

Tagasi üles