Kuid sama võiks öelda ka õpetajate kohta, kes pidid käigu pealt ümber orienteeruma täiemahulisele distantsõppele ja hiljem olema valmis veelgi kurnavamaks hübriidõppeks, kus korraga tuli suuta tegeleda niihästi õpilastega klassiruumis kui ka nendega, kes kodus ekraani taga.
2021 oli erakordne aasta ja nõudis erakordseid tegusid, ja seda ka neilt, kellelt piirangud võtsid võimaluse tegeleda armastatud tööga. Sellistes tingimustes muutub ka sunnitud tegevusetus isiklikuks panuseks pandeemia ohjeldamisel ja ühiskonna hüvanguks.
Mõelgem inimestele, kes kaotasid töö, kelle etendused ja kontserdid jäid ära või ettevõte sattus raskustesse. Raskuste kiuste suutsid nad säilitada ärksa vaimu ja loomingulise põlemise ning otsida uusi lahendusi. Isegi kui see pole midagi, mille eest tavaliselt teenetemärke antakse, meie kõigi tunnustust väärivad nad kindlasti.
Mõelgem ka noortele, kes sunniti koduseinte vahele, kellelt võeti võimalus kaaslastega kohtuda ja armastatud huvitegevustes osaleda. Ema ja isa võiks neid presidendi nimel kallistada, et nad andsid nädalatepikkuse diivanil vedelemisega oma panuse, et pidurdada viiruse levikut ja säästa sellega haigusele vastuvõtlike inimeste elu.
Ja tehkem vabariigi nimel kalli ka oma koerale või kassile, kes aitas hoida meie toonust, kui viirus oli suhtlusvõimalused depressiivselt ahtaks surunud. Kõik väärivad tunnustust, et oleme sellest aastast läbi tulnud.