RMK on kestvuslepingutest rääkides jätnud mulje, nagu läheks puit üksnes kohalikele töötlejatele. Nii tagavat RMK pakutud püsivad suured kogused kodumaisele puidutööstusele ühtlase toorainevoo ja jätkusutlikkuse.
Eesmärk on õilis, kuid süsteem pakub suurepäraseid võimalusi sogases vees suurt kala püüda. Esiteks, RMK kestvuslepingud ettevõtjatega on salajased, väidetavalt selleks, et kaitsta ärisaladust. Kuigi Postimees on nõudnud lepingute avalikustamist, on andmekaitseinspektsioon seni jäänud RMK poolele, esitamata arvestatavaid argumente.
Tänases lehes andakse ülevaade puiduettevõtetest, kellel on RMKga kõige mahukamad kestvuslepingud. Suuruselt teine on Lemeks-Rait Grupp, mille kontrollitava Nordwood OÜ varumisosakonna juhataja Aivo Kalmet töötas kuni 2016. aasta suveni RMK puiduturustusosakonnas, seal, kus kestvuslepingute info kokku jookseb. Grupp sai tuule tiibadesse just Kalmeti liitumise järel; kas sellega kaasnes eriti soodne kestvusleping, pole salastatuse tõttu võimalik teada.
Postimees on varem kindlaks teinud, et riik võis saada aastate jooksul kestvuslepingutega puitu müües hinnanguliselt 52 miljonit eurot kahju. Nii riigivaraseadus kui ka metsaseadus keelab metsa müüa alla hariliku väärtuse, pealegi on sellisel juhul tegu keelatud riigiabiga, mis on vastuolus niihästi Euroopa Liidu seadustega kui ka konkurentsiseadusega.
RMK on kestvuslepingud salastanud ja sogastanud määrani, et ei saa välistada suures ulatuses kahju tekitamist riigile, mõjuvõimuga kauplemist ja sahkerdamist. Viimane aeg on kord majja lüüa.
Vandeadvokaat Leon Glikman ütles Postimehele, et halduskohus tunnistaks andmekaitseinspektsiooni vaideotsuse lepingute avalikustamisnõude kohta ülima tõenäosusega kehtetuks.