Kuku raadio saade «Keskpäevatund» keskendus taas lõppeva nädala olulisematele uudisteemadele. Juttu tehti nii keskkonnast, täpsemalt Eesti metsandusest, aga ka suursaarte ja mandri vahel seilavate praamide piletite kavandatavast hinnatõusust, Keskerakonna ja Venemaa poliitilise erakonna Ühtne Venemaa koostööprotokollist ning paljust muust. Arutelu vedasid tavapäraselt Ainar Ruussaar, Marek Strandberg ja Priit Hõbemägi.
Keskkonnaküsimustest on jätkuvalt teravalt päevakorral riigimetsa majandamise keskuse (RMK) kummalisena näiv ning salatsev tegevus.
Marek Strandbergi sõnul on pilt üsna nukker. «Me oleme tänaseks olukorras, kus metsaraied on peatatud selle tõttu, et riik on raiunud ja toiminud Natura aladel lubamatult ning ühtäkki neil, kes on siiamaani toimetanud looduskaitse- või Natura aladel mõistlikult, on keelatud metsa kasutamine,» rääkis ta. «Riigimetsa majandamise keskus, toimides üsna jõhkral ja kontrollimatul moel, on nüüd kaasa tõmmanud ka kõik need, kes on justkui mõistlikud metsamajandajad.»
Käib pidev susserdamine ja surimuri
Metsamajandamise põhiprobleemina nägi Strandberg seda, et oludes, kus faktiliselt on võimalik ülitäpselt mõõta juurdekasvu, mõõdetakse seda ikka mingite kümnete või sadade aastate vanuste valemitega.
«Susserdatakse igal võimalikul viisil ja nüüd on lisandunud veel üks susserdamine, mis sel nädalal avalikuks tuli: nimelt asjaolu, et ostja võib bluffida ostetud metsamahu või palgid 10 protsenti vähemaks, kui nad tegelikult on ja selle üle puudub igasugune kontroll,» kõneles ta. «Ehk tänane pilt sellest, mis toimub riigi metsamajanduses, ütleb küll osavale ja targale lugejale ka seda, mida on ka Postimehes lugeda antud – et vaadake, seal toimub mingisugune surimuri, kus ametnikud püüavad valitud seltskonnale hinda hoida odavamana. Nüüd on meie fantaasia küsimus: mis edasi?»
Priit Hõbemägi nentis, et õnneks ei huvitu antud teemast üksnes ajakirjandus ja lehelugejad, vaid RMK kestvuslepingute uurimise vastu tunnevad huvi samuti riigikogulased ja riigikontroll. «Riigikontroll kavatseb hakata RMK kestvuslepingute auditit tegema, aga see võtab kahtlemata aega. Mina ootan huviga, millal see ükskord tuleb. Ka riigieelarve kontrolli erikomisjon kavatseb nende küsimustega tegelema hakata ja me näeme, et riiklikul tasemel on RMK tegevuse vastu tekkinud selline suur huvi. Samal ajal, kui vaatame uudiste pealkirju, näeme, et RMK müüs puitu 52 miljoni euro jagu oksjonihindadest odavamalt. See ei ole mingisugune kommiraha.»