Küsimus pole üksnes eestikeelses kõrghariduses, sellel protsessil on kaugeleulatuvad tagajärjed kõikjal ühiskonnas. Mingist hetkest alates muutub üha raskemaks saada eestikeelset arstiabi, leida kooli eestikeelseid matemaatika-, füüsika- ja loodusainete õpetajaid. Sest võõrkeelne kõrgharidus toodab võõrkeelset ühiskonda.
Need muutused ei ilmne kohe, aga nagu kliimamuutustegagi, on tegu iseennast võimendava protsessiga, mida ühest hetkest alates ei ole võimalik enam tagasi pöörata.
Põhiseaduse järgi on Eesti riigi eesmärk tagada eesti rahva, kultuuri ja keele kestmine. Kui laseme laguneda kõrgharidusel kui ühel kaalukamal kultuurilist järjepidevust taastootval süsteemil, siis mis mõte on üldse Eesti riigil kui sellisel?
Et ülikoole päästa, on rektorid on esitanud ministeeriumile nõudmise suurendada kõrghariduse rahastamist 15 protsenti aastas järgneva kolme aasta jooksul. Järgmisel aastal tähendaks see 24,5 miljonit lisaeurot, mis arvestades riigi kasvanud tulusid ei tohiks olla raske täita.
Kuid kõrghariduse rahastamise põhiprobleem on alati olnud suhtumises. Poliitikuid ei ole see huvitanud, sest ühiskond pole olnud huvitatud. Rektorid on nüüd astunud üsna pretsedenditu sammu kõrghariduse kaitseks ja see on hetk, kus laiem avalikkus peab neile toeks tulema. Kõrghariduses pole taganeda enam kuhugi. Selja taga on Tartu.