Samal ajal hoiatas ta hoogsalt levinud omikrontüve kergesti võtmast. Kui haiglasse sattumise tõenäosus on sellega kolm korda väiksem kui deltatüve puhul, siis on see ikkagi väga suur terviserisk.
Uus reaalsus on viiruskandjate enneolematu hulk. Samal ajal levib seisukoht, et selle nohu-köha puhul pole piiranguid enam vaja. Näiteks Taani kavatseb kõik piirangud 1. veebruarist lõpetada.
Siin ei saa mööda minna mitmest asjaolust, mis on Taanis teisiti kui Eestis. Neist kõige kaalukam on see, et vaktsineeritute ja tõhustusdoosi saanute osakaal on seal oluliselt suurem kui meil. See aga tähendab, et omikrontüve levik, mis meil on alles algusjärgus, võib Eestis endaga märksa tõsisemaid probleeme kaasa tuua. Ja deltatüvi pole veel taandunud.
Sellepärast on mõistetav, miks teadusnõukogu ei kiirustanud piirangute mahavõtu või vaktsineerimistõendist loobumisega. Vara veel.
Samal ajal on üsna selgelt näha, et omikrontüvi muudab senist arusaama viiruse olemusest. Enam pole võimalik nakatumisahelaid jälitada, fookus kandub haigusele ja riskirühmadele.
Sõnum, et vaktsiinid annavad parima kaitse, on küll kulunud, aga endiselt tõene ja esiletoomist väärt.
Meil räägitakse palju testimisest, ent praeguse leviku puhul kannavad viirust väga paljud, kes seda ei tea ja kes ei tule selle pealegi, et testi teha. Testimine on edaspidi mõtestatud eeskätt riskirühmade puhul.
Riskirühmade üks peamine kaitse, tõhustusdooside tegemine, on aga kuidagi toppama jäänud. Sõnum, et vaktsiinid annavad parima kaitse, on küll kulunud, aga endiselt tõene ja esiletoomist väärt.