Ehkki vajadus toimiva Euroopa Liidu järele on väga suur. Seda just praegu, mil Moskva ja Washington domineerivad rahvusvahelisel areenil, pidades silmas just sel nädalal algavaid kõnelusi Venemaa esitatud ultimaatumite üle.
Ühtlasi ei tohiks Euroopa Liidu areng kasvada lahku Ameerika Ühendriikidest, missugust arengut osa Prantsuse eliidist kindlasti näeb võimalikuna. Prantsusmaa eesistumise kava üks nurgakive on suveräänsem Euroopa, seda aga ajal, mil on selge, et ilma USA toetuseta pole võimalik Euroopal Ukrainat toetada. On ilmne, et eesistumise kava on koostatud varem ja kooskõlastatud mitme instantsi vahel, aga selle väljatulek sellisel kujul sattus ikkagi halvale ajale.
Eestist vaadates on eesistumise kavas veel küsitavusi. Kui Aafrika alapeatükk on pühendatud ainult Mustale Mandrile ja küllalt pikk, siis Venemaa, Hiina ja Türgi on pandud kokku ja palju lühema tekstiga. Aafrikast tulev ränne ja Prantsusmaa koloniaalminevik teevad sellise rõhuasetuse arusaadavamaks, aga kas ka Ida-Euroopale?
Eesti välis- ja julgeolekupoliitilistele huvidele on alati olnud oluline rahvusvaheliste organisatsioonide tugevus. Jääb näha, kuidas Macron suudab Euroopa Liitu koos hoida. Üks selline eeldus on ka tema võit presidendivalimistel, ent muidugi otsustab selle Prantsuse rahvas.