Oleme vahendanud sõnas ja pildis vaesust, virelevaid haiglaid, naiste ja laste trööstitut olukorda ning mehi, kes Talibani kontrollpunktides kaitseriivistamata automaatrelvadega korda peavad. Piirsalu oli kohaliku habemeajaja ja rätsepa klient ning leidis Kabulist «oma raamatukaupmehe».
Pole vaja selgitada, kui olulised on meie jaoks sellised kroonikad, kus reporter ise on oma loo esimene allikas ja kohapealsete allikate esmavahendaja. Just nõnda saame oma lugejaile maailmas toimuvat parimal moel edasi anda. Oleme seda varemgi teinud ja teeme ka edaspidi.
Piirsalu-Prozese reisipäevikust loetu ja nähtu on tummisem kui rahvusvaheliste agentuuride sõnumid, poliitikute jutuvada või ÜRO humanitaarülevaated.
Mis on peamised järeldused, mida saame selle, esimesel pilgul ikkagi väga lootusetuna paistva olukorra kohta teha?
Kui paljud afgaanid kinnitavad, et Talibani all on julgeolekuolukord majanduslikule kollapsile ja ligi tikkuvale näljale vaatamata paranenud, siis tuleb seda mõnetigi aktsepteerida. Sõltumata sellest, et enne Talibani võimuhaaramist oli peamine oht igapäevasele julgeolekule just Taliban ise.
Piirsalu-Prozese reisipäevikust loetu ja nähtu on tummisem kui rahvusvaheliste agentuuride sõnumid, poliitikute jutuvada või ÜRO humanitaarülevaated.
Talibanil pole kavas luua tänapäevast riiki ning neil puudub ettekujutus majanduse toimimisest. Nende mõte koondub sellele, kuidas ligi pääseda külmutatud varadele ja saada humanitaarabi. Sellega on võimalik humanitaarkatastroofi mingi aja jooksul leevendada, kuid see ei muuda süsteemi.
Isegi kui Talibani juhtkond adub vajadust muutuste järele, ei suuda nad seda oma komandöridele ja võitlejatele iialgi maha müüa, nagu selgitas Piirsalule anonüümseks jääda soovinud Kabuli ajakirjanik. Need ei saaks siis enam aru, mille eest nad võitlesid.