Kunagi öeldi, et nõukogude võimul on viis suurt vaenlast: rahvusvaheline imperialism ning kevad, suvi, sügis ja talv. Isegi kui viimastel aastatel on detsembrid olnud pehmed, on siiski uskumatult lühinägelik mitte arvestada võimalusega, et tuleb pakane. Planeerida sellele ajale elektrijaamade hooldusremonti – see meenutab nõukaaega.
Kuid sel nädalal ilmnes, et ka Nord Poolis on täielik bardakk elektrijaamade korraliste hoolduste koordineerimise vallas. Kui mitte eeldada riukalikku soovi tootmisvõimsuse vähendamisega hinda ja paanikat tõsta, siis on muud järeldust raske teha.
Ning liiga kaua oleme uskunud Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimäe rahustavat juttu kogu maa elektrifitseerimisest ja muretust tulevikust. Kõik olekski nii, kui meie piirkonnas oleks kokku piisavalt reservi, et igal hetkel tagada tarbijatele vajalik energiakogus.
Paraku on see eeldus osutunud valeks ja jääb valeks kindlasti ka lähemas tulevikus mitmel põhjusel. Esiteks nõuab rohepööre pöörasel kombel elektrienergiat selleks, et muuta süsinikuvabaks auto- ja meretransport. Seda kasvu ei suuda olemasolevad võimsused katta. Teiseks on meie enda põlevkivijaamad amortiseerunud ja nende tööiga ei saa lõputult pikendada isegi siis, kui otsustame nad muuta konkurentsivõimelisemaks süsihappegaasi kogumise süsteemiga.
Elektrinälg ei ole ajutine ja selle leevendamiseks tuleb tegutseda. Esiteks peab kiiresti leidma viisi, kuidas tasandada hullumeelse elektrihinna mõju tarbijatele ja üldisele hinnatõusule. Siin võiks aidata elektrihinna käibemaksumäära ajutine langetamine kindla lõpptähtajaga.