Kust aga saavad alguse kõik need pidevad probleemid lasteaedade ümber? Eks see ikka raha ole. Lasteaedade rahastamine on viimasel ajal drastiliselt vähenenud. Toon mõned numbrilised näitajad, mille põhjal saab iga lugeja ise otsustada, kas omavalitsus ja riik panustavad meie laste tuleviku piisavalt või mitte.
Pearaha ehk kohaliku omavalitsuse poolt makstav raha ühe lapse kohta aastas on mõeldud katma kõiki lasteaia kulusid: kommunaal-, palga-, remondi-, ehitus-ja kõik lastega seotud tegevuste kulud.
Lasteaedadele makstavat pearaha vähendas linn oluliselt kolm aastat tagasi. Tänaseni ei ole linn aga omapoolset panust suurendanud ja ei plaani teha seda ka aastal 2012.
Käesoleval aastal langetab Tallinn dramaatiliselt teiste valdadega arveldamiseks mõeldud pearaha, viies selle 2006. aasta tasemele. Seega küsib Tallinn teistest valdadest käivate laste eest vähem raha, kui eelmistel aastatel, mis omakorda vähendab linna võimalusi lasteaedadesse investeerida.
Haridusamet on mures - lasteaiakohti juurde luues, ent eelarvet vähendades vähenevad vahendid lasteaedade ülalhoidmiseks veelgi. Haridusspetsialistide seisukoht on, et enne tuleb suurendada olemasolevate lasteaedade tegevuskulude katteks olevaid vahendeid ja alles seejärel teha uusi investeeringuid. Kahjuks pole linna poliitiline võim Haridusameti spetsialistide arvamusega arvestanud.Näiteks kõigis Tallinna naabervaldades on laste pearaha oluliselt suurem, olles kõrgem 500 kuni 2000 (!) euro võrra.
Lastevanemate poolt makstavat kohatasu tõstis Tallinn 2012 aastal kuni 57%, et katta vähenevate investeeringute juures suurenevaid kulusid. Sellel aastal panustavad lapsevanemad lasteaedadesse üle 2 miljoni euro rohkem, kui möödunud aastal ehk linn tuleb meile kosja meie oma rahaga. Kusjuures kohatasu tõusu põhjendati just kommunaalkulude tõusuga, mida pearaha peaks katma.