R, 9.12.2022

Uudisnädal ⟩ Nädala tippsündmuste ülevaade

NN
Nädala tippsündmuste ülevaade
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kelly Sildaru poseerimas X-mängude medaliga. Eesti suurim medalilootus Kelly Sildaru võitis Austrias toimunud MK-etapil pargisõidu.
Kelly Sildaru poseerimas X-mängude medaliga. Eesti suurim medalilootus Kelly Sildaru võitis Austrias toimunud MK-etapil pargisõidu. Foto: Lynn Pennington

Postimehe toimetuste kokkuvõte nädala tähtsamatest uudistest.

Peaminister Kaja Kallas kohtus Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga.
Peaminister Kaja Kallas kohtus Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga. Foto: JACQUES WITT/SIPA

EESTI

Kallas kohtus Macroniga

Peaminister Kaja Kallas ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron sai neljapäeval Pariisis kokku. Kohtumisel tuli jutuks Valgevene hübriidrünnak ning Eesti ja Prantsusmaa omavaheline kaitsekoostöö nii NATOs kui ka Saheli piirkonna missioonil. Ühiselt tõdeti, et jälgitakse suure tähelepanuga Venemaa sõjalisi manöövreid Ukraina piiride lähistel.

Vigade parandus haridusministeeriumi moodi

Teisipäeval selgus, et haridus- ja teadusministeerium hankis järgmisteks kuudeks koolide kiirteste juurde. Mitme ettevõtja seast osutus valituks seekord ettevõte Medesto Logistics, kelle testid kontrollis üle ka terviseamet ja kelle testihind on varasemast kaks korda odavam. Raamlepingu kogusumma on 2 370 000 eurot ja sisaldab nii tarnet üle Eesti kui ka videokoolitusmaterjali. Kui Selfdiagnosticsi tarnitud testide tükihind oli ligi 2,5 eurot, siis uus lepingupartner pakub riigile teste 1,14 eurot tükk.

Politsei palub kaaluda MEM Cafe majandustegevuse piiramist

Kuna koroonapiirangute eiramisega kurikuulsust kogunud Tallinna söögikoht MEM Cafe jätkuvalt ei täida riigi korraldusi, palub politsei terviseametil kaaluda ettevõtte majandustegevuse piiramist. Varem on terviseamet rakendanud majandustegevuse piiramist Sparta spordiklubi suhtes, kus samuti ei küsitud klientidelt koroonapasse.

Terviseamet süüdistab ministeeriumi meelisettevõtet valeväidetes ja problemaatilisuses

Haridus- ja teadusministeerium tunnistas, et kiirtehingut tehes võidi vigu teha, ja nende lepingupartner Selfdiagnostics on kimpus järgmise probleemiga. Nimelt on terviseameti hinnangul tegu ettevõttega, kelle puhul peeti vajalikuks algatada järgmine järelevalvemenetlus, seekord juba Euroopa Liidu tasandil.

Seaduseelnõu annaks loa mere- ja järveääred maju täis ehitada

Riigikogulased sepistavad keskkonnaministriks tõusnud Erki Savisaare eestvõttel seadust, mille jõustudes võib hooneid rajada peaaegu veepiirile ja võõraid randa vähem lubada, väites, et loodusväärtused ohus pole. Looduskaitsjad on teist meelt.

Ajalehed seisavad silmitsi hinnatõusuga.

JACQUES WITT/SIPA

​MAJANDUS

Palgatõus viimaste aastate suurim

Keskmine brutopalk kerkis kolmandas kvartalis aasta varasemaga võrreldes 7,8 protsenti, 1553 euroni. See on viimaste aastate üks suurimaid tõuse. Palgasurve suureneb ka edaspidi, sest hõive kasvab ning tööandjad soovivad inimesi juurde palgata, kuid inimesi, eelkõige vajalike oskustega inimesi, napib.

Hepsori aktsia kauplemisbuum

Reedel tabas kinnisvaraarendaja Hepsori aktsiat börsil esimesel kauplemispäeval tõeline buum. Kuna soovijad said aktsiaid emissioonis vaid näpuotsaga, oli huvi kauplemise vastu suur ning aktsia kerkis 40 protsenti. Suur huvi jooksutas isegi pangasüsteemid kokku.

Kõrgeid üüritootlusi ei maksa hellitada

Inimesed ostavad kortereid väljaüürimiseks nii hoogsalt, justkui homset poleks. Samas kinnitavad eksperdid, et jõujooned mängitakse kinnisvaraturul ümber, siia tulevad Skandinaavia suured investorid ning korterite väljaüürimisel loodetud kõrge tulu unistused tuleb maha matta.

Ajalehed seisavad silmitsi hinnatõusuga

Euroopas on ajalehepaberi hind aastaga tõusnud 50–70 protsenti. Paljud paberitootjad on digimeedia pealetungi ja koroonaaegse ajalehemüügi madalseisu tõttu ajalehepaberi tootmise lõpetanud ning trükimeedia seisab silmitsi paberidefitsiidi ja hiiglasliku hinnatõusuga. See omakorda toob kaasa ajalehe hinnatõusu: paberi kallinedes tõstab Postimees uuest aastast ajalehe hinda 15–20 protsenti.

 

Saksamaa koalitsioonirääkimised on olnud edukad ja Olaf Scholtz peaks uueks kantsleriks valitama detsembri alguses.
Saksamaa koalitsioonirääkimised on olnud edukad ja Olaf Scholtz peaks uueks kantsleriks valitama detsembri alguses. Foto: CLEMENS BILAN

VÄLISUUDISED

Saksamaa koalitsioonilepe sai allkirjad

Saksamaa sotsiaaldemokraatide, roheliste ja liberaalide esindajad teatasid kolmapäeval, et koalitsioonikõnelused on edukalt lõpule viidud. Enne kui sotsiaaldemokraadist senise rahandusministri Olaf Scholzi valitsus ametisse saab, peavad koalitsioonileppe heaks kiitma kolme partei liikmed. Kui kõik kulgeb plaani järgi, valib liidupäev Scholzi kantsleriks enne 10. detsembrit.

Andersson püsis Rootsi peaministrina seitse tundi

Kolmapäeval valiti sotsiaaldemokraat Magdalena Andersson esimese naisena Rootsi peaministriks, kuid juba seitse tundi hiljem teatas ta tagasiastumisest, sest rohelised otsustasid võimuliidust lahkuda. Andersson astub esmaspäeval uuesti peaministrikandidaadina parlamendi ette – nüüd soovib ta asuda juhtima sotsiaaldemokraatide vähemusvalitsust.

Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa tüli süveneb

Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson teatas neljapäeval, et soovib Prantsusmaaga kahepoolset lepet ebaseaduslike sisserändajate tagasivõtmise kohta. See ärritas Prantsusmaad, kes nimetas pakkumist pettumuseks ja teatas, et kahe riigi siseministrite kohtumine jäetakse protestiks ära.

Tšehhi peaministriks tõusis Petr Fiala

Eile astus Tšehhis ametisse Petr Fiala viiest erakonnast koosnev koalitsioonivalitsus, mis analüütikute sõnul toob kaasa toonimuutuse ning Venemaa ja Hiinaga suhete arendamise asemel rohkem koostööd läänega. Fiala on lubanud suurendada Tšehhi kaitsekulutusi, et need jõuaksid 2025. aastaks NATO seatud eesmärgini – kahe protsendini SKTst.

ELi põllumajanduspoliitika reform sai heakskiidu

Teisipäeval kiitis Euroopa Parlament pärast kolm ja pool aastat kestnud jagelemist heaks Euroopa Liidu uue põllumajanduspoliitika. Liikmesriigid peavad eraldama keskkonna- ja kliimameetmetele vähemalt 35 protsenti maaelu arengu eelarvest ja vähemalt 25 protsenti otsetoetustest. Kriitikute sõnul tähendavad muudatused toidu kallinemist.

Tänu ravigeelile saavad halvatud hiired jalad alla.
Tänu ravigeelile saavad halvatud hiired jalad alla. Foto: LEON KUEGELER

TEADUS, TEHNIKA, TERVIS

TÜ loodusteadlased valiti taas maailma mõjukaimate sekka

Clarivate Analyticsi äsja avaldatud maailma enim viidatud teadlaste ülevaates on ka viis Tartu Ülikooli (TÜ) loodusteadlast. Kokku pääses 6602 mõjukast teadlasest koosnevasse edetabelisse seitse Eesti teadusasutustega seotud teadlast.

Rolls Royce'i elektrilennuk püstitas elektrisõidukite kiirusrekordi

Rolls Royce’i elektrilennuk Spirit of Innovation püstitas täiselektriliste sõidukite kiirusrekordi, lennates läbi õhu kiirusega 779 kilomeetrit tunnis. See on 212 kilomeetrit tunnis kiiremini kui senine rekord.

Isekohanduv geel aitab halvatud hiired kõndima

Halvatud hiirte seljaaju vigastuskohtadesse süstitud isekohanduv geel, mille leiutasid Northwesterni ülikooli teadlased, on võimaldanud tagajalgadest halvatud hiirtel nelja nädala möödudes uuesti kõndima hakata.

Ebavõrdsuse hariduses põhjustab vaesus

Kehv stardipositsioon on suurim takistus hariduse omandamisel. Vaesuse pikad kõrvad kikitavad edukate PISA testidega ilusaks maalitud hariduse sileda näolapi tagant.

Peeter Olesk (25. XII 1953 – 25. XI 2021).
Peeter Olesk (25. XII 1953 – 25. XI 2021). Foto: Margus Ansu

KULTUUR

Eesti plaat valiti Grammy nominendiks

Eesti filharmoonia kammerkoori heliplaat «Schnittke: Choir Concerto; Three Sacred Hymns; Pärt: Seven Magnificat-Antiphons» on nomineeritud Grammyle parima kooriesituse kategoorias. Albumi andis välja Rootsi plaadifirma BIS Records, toonmeister oli Jens Braun ja dirigent Kaspars Putniņš. Grammy võitjad kuulutatakse välja 21. jaanuaril Los Angeleses.

Suri Peeter Olesk

Neljapäeval suri 67 aasta vanuselt kirjandusteadlane ja poliitik Peeter Olesk. President Alar Karis kirjutab sotsiaalmeedias, et tunne on tühi ja kraapiv, kuna lahkus üks meie mitmekülgsemaid mõtlejaid, ütlejaid, kirjutajaid. Olesk oli Mart Laari esimese valitsuse rahvastikuminister (1993–1994) ning kultuuri- ja haridusminister (1994–1995) nii Laari kui ka Andres Tarandi valitsuses. Olesk on töötanud kirjandusmuuseumi direktorina, Tartu Ülikooli raamatukogu direktorina, olnud nii Tartu Ülikooli kui ka maaülikooli rektori nõunik.

Konrad Mäe tundmatu teos jõudis Eestisse

Sel nädalal jõudis Kanadast siia Konrad Mäe senitundmatu maal. Väliseesti muuseumi kollektsiooni kuuluv teos on toodud Konrad Mäe sihtasutuse algatusel viieks aastaks Eestisse, kus seda puhastatakse, restaureeritakse ning uurijatele ja avalikkusele tutvustatakse. Teos pärineb Konrad Mäe (1878–1925) ühest kõrgemalt hinnatud Saaremaa perioodist (1913–1914) ning kujutab Abaja lahte Kihelkonnal. Teos kuulus Laine Pandi perekonnale, kes selle Eestist põgenedes 1944. aastal kaasa võttis. Teos rändas läbi Saksamaa Torontosse, kus see rippus aastakümneid Laine Pandi korteris. Pant pärandas maali muuseumile.

Kelly Sildaru hooaja algus tõi Eestile taas Pekingist olümpiamedali võitmise lootuse.

Lynn Pennington

SPORT

Korvpallikoondis alistas tugeva Saksamaa

Viimati 1993. aastal EM-finaalturniiril Saksamaa alistanud Eesti korvpallikoondis kordas neljapäeva hilisõhtul Nürnbergis 28 aasta tagust vägitükki, kui MM-valikkohtumises alistati tugev korvpallimaa 69:66. Meie säravaimaks staariks oli tagamees Kristian Kullamäe, kes pole klubimaastikul mänguaega teeninud kaks kuud.

Suur võit ka Florale

Valitsev Eesti jalgpallimeister Tallinna Flora tegi kodusel Lilleküla staadionil tänu poolkaitsja Martin Milleri tabamusele 1:0 säru Serbia hiiule Belgradi Partizanile, mis läheb ilmselt ajalukku klubi kõige vägevama võiduna. Konverentsiliigas ehk Euroopa tugevuselt kolmandas eurosarjas on Floral veel võimalik alagrupist edasi pääseda.

Ogier lõpetas stiilselt

Autoralli kuningas on üheksakordne maailmameister Sébastien Loeb. Sébastien Ogier võitis hooaja viimase MM-etapi Monzas ja kindlustas sellega kaheksanda tiitli. Nüüd taandub 37-aastane prantslane suurest rallimaailmast, ent teeb järgmisel aastal siin-seal ikka kaasa. Kõigi kaheksa tiitli juures olnud kaardilugeja Julien Ingrassia asemel istub nüüd Ogier’ kõrvale Benjamin Veillas.

Sildaru tegi ideaalse alguse

Freestyle-suusataja ja Pekingi olümpia Eesti suurim medalilootus Kelly Sildaru võitis Austrias toimunud MK-etapil pargisõidu. Nagu 19-aastane eestlanna märkis, poleks hooaega võimalik etemalt alustada. Parimal laskumisel 88,68 punkti kirja saanud Sildaru edestas lähimat konkurenti Sarah Höfflini 8,38 silmaga.

Märksõnad
Tagasi üles