Nüüd vaatab katuserahakomisjon need veel kord üle ja saadab siis suurele katuserahasaadikute koosolekule heakskiitmiseks. Kokku jagatakse välja ligi kolm miljonit katuserahaeurot. Ahjaa, selle tähtsa toimingu kõrval kiidetakse heaks ka Eesti riigieelarve – enam kui 13 miljardi euro väärtuses.
Katuseraha on justkui kõverpilt päkapikkudest ja jõuluvanadest, kes meile meie oma raha eest kingitusi teevad.
Parlamendi roll poliitika kujundamisel on vähikäigul. Riigikogu liikmete marginaalset osa eelarve juures on püütud näiliselt kompenseerida nende õigusega väikest raha jagada.
Enamasti saavad toetust valdkonnad, kus raha ikka ära kulub: vabaühendused, spordiseltsid, koolid ja kirikud. Kuigi selliste ettepanekute puhul tuleb ikka ja jälle ette halvasti põhjendatud eraldisi, pole probleem raha saajais.
Häda on selles, et niisugune side saadikute ja nende valimisringkondade vahel meenutab varjatud, aga mõnel juhul lausa avalikku häälteostmist. Peale selle näitab Postimehe tänane ülevaade, et raha andes lähtutakse väga tihti esimeses järjekorras erakondlikust kuuluvusest.
Parlamendi pädevuse devalveerumist näitab see, et üleminek tegevuspõhisele eelarvele ja abstraktsetele tulemusvaldkondadele on muutnud riigieelarve niigi keeruka dokumendi peaaegu loetamatuks. Tähelepanuväärne on, et võitlust eelarve arusaadavaks muutmise nimel veab riigikogus Aivar Sõerd, kes kuulub kindlasti väheste riigieelarvet ja selle koostamist hästi tundvate saadikute hulka.
Katuseraha on justkui kõverpilt päkapikkudest ja jõuluvanadest, kes meile meie oma raha eest kingitusi teevad.
Sõerd põhjendas loobumist 30 000 euro suuruse katuseraha jagamisest just protestiga eelarve läbipaistmatuse vastu. Samamoodi nagu tema loobusid katuserahaettepanekut tegemast Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Jürgen Ligi, Mart Võrklaev, Hanno Pevkur, Yoko Alender, Heiki Kranich ja Siim Kallas.