K, 7.12.2022

Uno Lõhmus: põhiseadus seab ka kohustused

Uno Lõhmus
, õigusteadlane, endine Riigikohtu esimees ja Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik.
Uno Lõhmus: põhiseadus seab ka kohustused
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 9
TRT02: UNO LŐHMUS:TARTU, EESTI, 30MAY08 -
Pildil jurist Uno Lőhmus.
sa/Foto SILLE ANNUK POSTIMEES FOTO: Sille Annuk
TRT02: UNO LŐHMUS:TARTU, EESTI, 30MAY08 - Pildil jurist Uno Lőhmus. sa/Foto SILLE ANNUK POSTIMEES FOTO: Sille Annuk Foto: Sille Annuk

Mis kohustused? Põhiseadus annab meile õigused. Selline näib olevat kõige häälekama inimgrupi loosung sel raskel ajal, mil terviseamet annab meile iga päev teada koroonaviirusega nakatunud inimeste arvust ning loetleb surnute vanuseid, kirjutab õigusteadlane ja endine riigikohtu esimees Uno Lõhmus.

Sellal kui arstid, õed ja sanitarid püüavad vaimse ja füüsilise kokkuvarisemise piiril tegutsedes säästa nakatunu elu, üritavad mõned poliitikud lõigata õiguste nõudmisest poliitilist profiiti, teades ja tunnetades, et on neid, kellesse oma usku süstides võib saada innuka toetaja. Mõnigi neist on valmis terroriseerima teenindajaid ja meditsiinitöötajaid. Õiguste häälekad nõudlejad tekitavad ebakindluse valitsuses. Tulemuseks on valitsuse otsustavuse kadu ning ühiskonna süvenev polariseerumine.

Ärgu lugeja arvaku, et siinkirjutaja on inimõiguste ja vabaduste vastu. Lääne kultuuriruumis peetakse inimõigusi koos demokraatiaga poliitilise korra alusväärtusteks. Ühe õigusteadlase tabava märkuse järgi on inimõigused omandanud ikonograafilise positsiooni. Inimõiguste ja nende kaitsemehhanismide areng Teise maailmasõja järgsel perioodil on aga pinnale kergitanud kaks negatiivset nähtust. Esiteks, mida kõike ei peeta inimõigusteks. Teiseks, mis praeguses olukorras eriti aktuaalne, kogu tähelepanu on keskendunud õigustele. Unustatud on tõsiasi, et õiguste kasutamine eeldab kohustusi ja vastutust.

Märksõnad
Tagasi üles