Tänase lehe Eesti uudiste külgedel on Keskerakonna siseelu analüüs ning minister Oti põhjendused oma tagasiastumisele. Ministri sõnade kohaselt oli osalt põhjuseks valitsuse sildistav ja diskrimineeriv vaktsineerimispoliitika, osalt Reformierakonna soovimatus tagada kultuurivaldkonnale lisarahastust, mida see vajab.
Ministri tagasiastumisotsus oli isiklik, väidetavalt ei survestanud teda selleks peaministripartei ega koduerakond. Samas tervitasid mõlema valitsuserakonna juhid Oti tagasiastumisotsust kui ainuõiget sammu. See annab hea hinnangu olukorra tegelikule seisule.
Kanada 20. sajandi juhtimiskoolitaja Laurence Johnston Peter sõnastas omanimelise Peteri printsiibi, mille kohaselt iga inimene edutatakse hierarhilises organisatsioonis lõpuks oma ebakompetentsuse tasandile, ja erakonnad oma toiduahelatega on hierarhiliste organisatsioonide hea näide.
Seda, et veebruaris uut valitsust moodustades oli Keskerakonnal probleeme erakonna seest kompetentse ministri leidmisega, näitab kasvõi asjaolu, et kõigepealt käidi isegi uurimas, kas kultuuriministriks on valmis tulema Isamaa erakonda kuuluv laulja Koit Toome. Alles seejärel tehti pakkumine Anneli Otile.
Kindlasti on kultuurivaldkond keeruline ja nõudlik valitsemisala, kasvõi seetõttu, et isepäised kultuuriinimesed pole valmis alluma keskpärasusele. Et tegu on loomingulise seltskonnaga, võib halvematel juhtudel sattuda isegi laulu sisse, nagu juhtus kunagi minister Laine Jänesega. Selles suhtes on Otil läinud isegi hästi.
Samas vastutab eelarve eest siiski valitsus tervikuna ja päris kindlasti on see kultuurivaldkonna puhul olnud iseäranis kide, ja kaugelt üle kultuuriministeeriumi piiride – groteskseim näide puhkpilliorkestrite ahistamine.