Alates läinud kolmapäevast ei käi võimu ja kodanike debatt enam pelgalt ACTA teemal. Vabalt mõtlevad kodanikud on täie teravusega mõistnud, et võltsimisvastase leppe ACTA menetlemisest Eestis saab lakmuspaber kodanike ja riigimasina suhete edasisele kujunemisele. Liblika tiivalöögiks sai mõistagi peaminister Andrus Ansipi esinemine riigikogu kolmapäevases infotunnis, kus ta kõikidel ACTAs kahtlejatel soovitas mütsi sisse fooliumi panna.
Aga üha enam näib, et hoopis valitsus on see, kes käib ringi, fooliumist müts peas. Et vältida kahjulikke laineid ja mitte kuulda seda, mida inimesed räägivad.
Ma olen viimastel nädalatel mõtisklenud selle üle, mis oli murdepunkt, millest alates valitsus enam inimesi ja ettevõtjaid eriti kuulata ei viitsinud. Minu hinnangul oli selleks hetkeks 18. juuni 2009, kui kolme päeva ja pikema aruteluta tõsteti käibemaks 18 protsendi pealt 20 protsendile.
Miks just see hetk? See oli esimene kord, kui ilma igasuguse diskussioonita muudeti ära üks peamistest ühiskondlikest kokkulepetest, milleks käibemaksu määr vaieldamatult on. Tõsi, põhjendused olid toona õilsad ja marulise majanduskriisi tingimustes ehk isegi asjakohased. Raske aeg nõuab raskeid otsuseid ning riigieelarvesse pidi tänu maksumuudatusele laekuma 800 miljonit krooni.
Kuid mitte see meede ise, mis paljudele ettevõtetele segadust ja peavalu valmistas, polnud oluline. Hoopis see, et nii tegutsenud valitsuse usaldusreiting üldsegi ei kukkunud, andes valitsusele usu, et nii saab ja võib ka edaspidi teha.