P, 2.10.2022

Peeter Koppel: raha jääb tõenäoliselt odavaks edaspidigi

Peeter Koppel
, SEB privaatpanganduse strateeg
Peeter Koppel: raha jääb tõenäoliselt odavaks edaspidigi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 7
Peeter Koppel, SEB privaatpanganduse strateeg
Peeter Koppel, SEB privaatpanganduse strateeg Foto: Mihkel Maripuu

Üha rohkem riike seisab silmitsi üpriski ebameeldiva kombinatsiooniga: majanduskasv on kesine, kuid inflatsioonisurve üha tugevam. Sellist kombinatsiooni nimetatakse stagflatsiooniks (stagnatsioon + inflatsioon) ning majanduse ajalooga tuttavad inimesed teavad, et see on üks ääretult vastik keskkond, kirjutab SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.

Arenenud riigid vajaksid oma hiiglaslike võlakoormatega toimetulekuks pigem vastupidist olukorda: tugevat majanduskasvu ja väga kitsastes raamides toimetavat inflatsioonikest. Aga inflatsiooni summutamine on ju lihtne? Tasub keskpankadel vaid suunavaid intressimäärasid kergitada ning osa majanduses uisapäisa ja kohati paaniliselt tootlust otsivast rahast maandub ilusti deposiitidel ega tekita enam hinnatõusu.

Veel mõni aeg tagasi polnud selline tehniline ja muide isegi mõningate positiivsete ajalooliste pretsedentidega mõttekäik kuigi aktuaalne. Keskpangad leidsid, et inflatsioonisurve kasvule ei olegi vaja reageerida, sest selle on põhjustanud «ajutised asjaolud». Eeldati, et varsti on probleem taas pigem mõõdukapoolse deflatsioonilise survega.

Märksõnad
Tagasi üles