Väikelapsena pandi meile kõigile rõugeid. Meie vanemad leidsid, et väike põdemine ja paar armi käsivarrel on parem valik kui oht haigestuda ning jätkata elu rõugearmilisena. Aitäh neile selle eest!
«Tões ja õiguses» – nii filmis kui ka raamatus – on nukraim lugu kurguhaigusest, mis viis kalmistule palju lapsi. Selle tõve (difteeria) vastu sai enamik meist süsti koolipõlves. Karm statistika ütleb, et meil, kes me oleme tänaseni elus, vedas, sest üsna paljud meie põlvkonnakaaslased ei elanud lastehaiguste tõttu oma kahekümnenda sünnipäevanigi.
Mäletan, kui rõõmus olin noore lapsevanemana, kui mu pisikesed said vaktsiinipalakese lastehalvatuse vastu – toona oli kõigile selge selle haiguse tagajärjel invaliidistumise oht.
Tänu elutingimuste paranemisele, arstiteaduse arengule, sealhulgas kaitsepookimistele, elame täna mitukümmend aastat kauem, kui elasid meie esivanemad. Selleks et jätkata rahulikku elu oma kodus ja säilitada võimalus suhelda oma lähedastega, tuleb meil taas kord kasutada vaktsineerimist – seekord juba poolteist aastat möllanud Covidi-haiguse vastu.
Seekord ei otsusta meie eest meie vanemad ega ka riigivõim, otsus tuleb teha ise, olla ise vastutaja. Kuigi me täna teame, et ükski süst ei anna haiguse eest täielikku kaitset, on see tõhus ettevaatusabinõu, mis vähendab ohtu mitmekordselt. Selliseid ettevaatusabinõusid kasutame me iga päev – näiteks paneme autosõidul kinni ohutusrihma ja kasutame suitsuandurit, kuigi need ei muuda autoavarii või vingumürgituse võimalust päriselt olematuks.