Suurt avalikku huvi pakkuvate kõneluste sisu enda oli USA kuulutanud salajaseks (põhjendades seda ohuga rahvuslikule julgeolekule, ei vähemat). Mis ei takistanud arvukaid lekkeid juba enne esimese ametliku mustandi avalikustamist (Euroopa Parlamendi survel, muuseas). Vaikimisvandest vabanenud Google esindaja nimetas seda versiooni vene ruleti mängimiseks ja kultuuriliseks imperialismiks. Internetikogukond nii tagasihoidlikult ei väljendunud.
Läbirääkimiste käiku aitab pilku heita Wikileaks, mille Acta abil ärakeelamise võimalus aruteludest samuti läbi käis. Kuigi me oleme kuulnud, et ACTA ettevalmistus läinud kõige harilikumat rahvusvahelise lepingu loomise rada, kurdab Itaalia esindaja, kui raske on töötada lepinguga, mille salastatuse aste kõrgem kui tavaks. Liikmesriikidel olevat seetõttu võimatu konsulteerida huvitatud pooltega.
Teises memos ütleb Rootsi tippläbirääkija, et kogu ACTA protsess kipub tänu läbirääkimiste salajasusele kaotama igasugust legitiimsust. Memole on lisatud märkus, et meedia ja blogijate mure salastatuse ning internetiküsimuste üle on Rootsis olnud võrreldav teiste riikidega ning kriitikatorm on sundinud valitsust sel teemal oma seisukohtadega erakorraliselt välja tulema.
ACTA vaheversioonidest käis läbi kõik, milles seda täna süüdistatakse ja rohkem veel. Alates teatud geneeriliste ravimite transiidikeelust kuni nõudeni rikkujatel internetiühendus välja lülitada. Just nende arutelude ajal tekkis meil arusaam ACTA loojate eesmärkidest ja vahenditest, mis paratamatult raske kaduma.
Lõppversioon ei pruugi (paljus tänu internetikogukonna ja ajakirjanduse pidevale torkimisele) tõesti olla rikaste riikide tänast olukorda oluliselt muutev. Talle on jäänud meie jaoks pigem sümboolne tähendus. Kui tugeva tähendusega sümbol ACTAst tehnoloogiainimeste jaoks saanud on, seda on viimased päevad kenasti näidanud. Iseenesest oli selline uue generatsiooni alahindamine heaks märgiks värskete internetireguleerijate "suurepärasest" internetiajastu tunnetusest.