Sisuliselt tõestas terviseuuringufirma Epi-Phare superandmestikku kasutades sama, mida USA ja Iisraeli teadlased olid juba varem näidanud. Järeldus käib nii Pfizeri, Moderna kui ka AstraZeneca vaktsiini kohta. Hiljem turule tulnud Janssen lihtsalt ei jõudnud uuringusse.
President Alar Karis lubas oma esimeses kõnes jääda «teadmistepõhise helistiku» juurde ja kutsus kõhklejaid vaktsineerima.
Tõesti, meil on põhjust taas väga murelik olla, sest nakatamiskordaja on kõrge ja üha enam riskirühmadesse kuuluvaid vaktsineerimata inimesi satub haiglasse.
Kui paljudes Lääne-Euroopa riikides ulatub vaktsineeritud täiskasvanute hulk üle 90 protsendi, siis meie oleme sabassörkijaina kimpus 70 protsendi rajajoonega. Pole õige vabandada end Ida-Euroopa sündroomiga või sellega, et Lätis on olukord halvem.
Meeldib see kellelegi või mitte, aga vähemalt mõnda aega on vaktsineeritute osakaal riikide konkurentsivõime mõõdik. Madal vaktsineeritus ja raskete haigusjuhtude surve tervishoiusüsteemile pärsib kogu ühiskonna elukvaliteeti. Ühtlasi oleme jälle muutunud ebasoovitatavaks turismisihtkohaks.
Vähemalt mõnda aega on vaktsineeritute osakaal riikide konkurentsivõime mõõdik. Madal vaktsineeritus ja raskete haigusjuhtude surve tervishoiusüsteemile pärsib kogu ühiskonna elukvaliteeti.
Mida siis teha, kui osa inimesi näeb vaktsineerimises ühiskonda toetavat tegevust, nagu on maksude maksmine või prügi sorteerimine, aga teised kõhklevad, on hirmul või maailmaga pahuksis? Küsimus pole üksnes teadmistepõhises helistikus. Inimesed on tihti silmitsi väga mitmekihilise infomüraga ja neil puudub usaldus.
Usalduse loomine on teadlaste, arstide, ajakirjanike, poliitikute ja ühiskonnategelaste töö. Kummatigi on paljudes riikides vaktsineerimisele hoogu antud ka piitsa ja präänikuga. Eestis on seda tehtud pigem tagasihoidliku survega, määratledes näiteks mõne töökoha vaktsineerimiskohustust eeldavaks.