Kui kusagil maailmas leiab aset sõjaline konflikt, siis võivad selle mõjud kanduda meie naabruskonda, muutes seni valitsenud arusaama turvalisusest. Sõda Ukrainas ja Gruusias suurendas NATO liitlaste koostööd ja tõi alliansi idatiivale täiendavaid vägesid, et heidutada Venemaad. Sellest ajast alates on sagenenud ka Venemaa agressiivne tegevus, et näidata oma rahulolematust. Sealhulgas mõjutab Balti riikide julgeolekut Nord Stream 2 valmimine, mille tegelike mõjude kohta pole täielikku selgust.
Selleks et mitte pelgalt spekulatsioonidesse laskuda, aitab tänases intervjuus Läänemere julgeolekuolukorda mõtestada Ameerika Ühendriikide mereväekapten ja Balti Kaitsekolledži juhtimis- ja planeerimisõppetooli direktor William Combes, kes on muu hulgas töötanud ka Pentagoni mereoperatsioonide osakonnas ning koolitanud välja ohvitsere strateegiliste missioonide läbiviimiseks.
William Combes, kui vaadata tagasi viimasele kümnele aastale, siis millised on teie jaoks olulised muutused Läänemere sõjalises julgeolekus?
Ma arvan, et viimase kümne aasta jooksul on olnud neli peamist muutust.
Esimene on Läänemere maade (ja Euroopa) merejõudude suhteline langus (laevade arv ja võimekus). Selle muutuse analüüsiga saab põhjalikumalt tutvuda, kui lugeda Kieli ülikooli julgeolekupoliitika instituudi õppejõu Jeremy Ströhsi värsket raamatut «The Decline of European Naval Forces: Challenges to Sea Power in an Age of Fiscal Austerity and Political Uncertainty».
Järgmised kaks muutust on otseselt Venemaaga seotud, täpsemalt puudutab see Kaliningradi militariseerimist ja Vene mereväe kasvavat agressiivsust Läänemerel.