Tavaliselt reageeritakse Brüsselis kohe kõigele, mis näib riivavat õigusriiki. Seekord mitte. Samuti pole kommenteeritud vasakpoolsete liitu Jobbikiga, mis teeb sama välja, kui sotsiaaldemokraadid liituksid EKREga, või kui tuua võrdlus Saksamaalt, siis kui sotsialistid liituksid paremäärmusliku Alternatiiviga Saksamaale (AfD). Mõeldamatu.
Aga Ungaris ei ole see mõeldamatu ja see vajab selgitamist. Sügava lõhe juured peituvad kommunismist väljumises, mis oli väga halvasti korraldatud. Et probleemi näitlikustada: pole suudetud kokku leppida, milles see väljumine seisnes ja missugust ungarikeelset sõna peaks selle kirjeldamiseks kasutama, mis tähendab, et see on vaieldav. Kui Eestis pühiti plats puhtaks, siis Ungaris sõlmiti kommunismist väljumiseks eliidiga kokkulepe. Sellised kokkulepped pole tundmatud ka mujal, näiteks võib tuua Moncloa pakti, mis sõlmiti Hispaanias pärast Franco valitsemisaja lõppu.
Ungari pakti – 1989. aasta ümarlaua kokkuleppe – häda oli selles, et nomenklatuur surus edukalt oma läbirääkimispartneritele peale halva kokkuleppe. Ta säilitas oma raha, vara, oskusteabe, võrgustikud, kontaktid läänega – eriti väliskaubandus- ja rahanduseliidiga – ja päästis need enda jaoks. Sellest ajast peale on Ungari vasakpoolsed kandnud nomenklatuurist pärinemise märki. Aastal 1989 olid äsja moodustatud konservatiivsed jõud poliitikas alles amatöörid; ennekõike võttis neil aega mõistmine, et Ungari meedia on ülekaalukalt vasakpoolsete kätes ja nad ei kavatse sellest midagi loovutada. Sisuliselt keeldusid vasakpoolsed aktsepteerimast, et ka konservatiivid võivad olla demokraatlikud – ja see kehtib siiamaani. Kõik, mis asub neist paremal, on fašistlik.