Selles seisukohas on tugev iva, kuid arvestada tuleb ka asjaoluga, et paljud hukkunute omaksed ei arutle samamoodi, vaid otsivad endiselt oma valule seletust, mõnikord ka ebaratsionaalset.
Veerand sajandit hiljem kerkib juba teist korda suurõnnetuse aastapäeval esile uus, esmapilgul sensatsiooniline sõnum Rootsist. Mullu lubas Henrik Evertssoni film «leidu, mis muudab kõike». Auk laevakeres oli kahtlemata leid, mis ajendas uut uurimist, kuid väide, et see kõike muutis, on aasta möödudes endiselt hõre.
Tänavu tuli Rootsi-Norra uurimisrühm Fokus Estonia Stockholmis lagedale väitega, et Estonia vöörivisiiri ei liigutanud paigast mehaaniline põhjus, nagu leiab ametlik uurimisraport, vaid visiiril on vigastused, mille tekitas ülikõrge, kuni 1200 kraadini ulatunud kuumus.
Meie mõtlemine põhineb paljus assotsiatsioonidel. Öeldakse «ülikõrge temperatuur» ja esimene mõte, mis tekib, on «plahvatus». See sõna kõlas ka eile pressikonverentsil ja leidis sealt kiirelt tee väljaannete pealkirjadesse.
Postimehe teadustoimetaja Marek Strandberg osutas väidetavat leidu kommenteerides lihtsale tõsiasjale, et kuumusjälje võisid põhjustada varasemad visiiri kallal tehtud remonditööd. Kui laevavisiiril on kõrgtemperatuuril kuumutamise jälgi, siis võis see aset leida hulk aega enne laevahukku.
Arvestada tuleb ka asjaoluga, et paljud hukkunute omaksed otsivad endiselt oma valule seletust, mõnikord ka ebaratsionaalset.
Tõsi, Norra metallurgiateadlase Ida Westermanni sõnul ei ole muutused metallis sellised, mis võiksid tekkida keevitustööde tulemusel. Kuid lisaks keevitamisele võis kuumutamine toimuda ka laeva vööriosa kuju kohendamise eesmärgil. Samal ajal on Westermann öelnud, et saab kinnitada kuumakahjustusi, kuid plahvatusele omaseid paindeid ta ei leidnud.