Saatuslikust laevahukust on möödunud 27 aastat. See on liiga lühike aeg, et omaste haavad saaksid olla kinni kasvanud, ja liiga pikk aeg, et leppida katastroofi ümber tekkinud vastuseta küsimustega.
Laevavraki uurimine aitab tänu tehnoloogia arengule avastada tõsiasju, mida paarkümmend aastat tagasi polnud võimalik kindlaks teha. Järelikult lasub elavail kohustus anda oma parim, et rohkem teada saada. Kas see lubab lõpuks kinnitada midagi uut laevahuku põhjuste avamiseks, ei oska me praegu veel öelda.
Sellepärast on mõistlik hoiduda ennatlikest järeldustest ja mitte näha igas uues tähelepanekus midagi, mis kõik seni teatu pea peale pöörab.
Kui Rootsi filmimehed tulid aasta tagasi lagedale varem kirjeldamata auguga laevakeres, siis oli selge, et see on piisav põhjus avada uued uuringud. Iga asi, mida me teame, on hea, ja teadmatus on halb. Kui aga toda filmi poleks olnud, oleksid valu ja hingehaavad samamoodi alles.
Elavaid kutsudes ja surnuid mälestades on põhjust meenutada, et suurimad kahtlused ja umbusk tekivad olukorras, kus infot pole, see on peidetud või lausa salastatud.
Sellepärast tulebki uuringuid toetada ja neid faktitruult kajastada. Kui uuringutega tegelevad nii asjaomased riigid kui ka eraalgatus, siis täiendavad need üksteist, aga jällegi vaid juhul, kui kogu fikseeritud materjal ja kindlaks tehtu on kõigile läbipaistev ja kättesaadav.
Elavaid kutsudes ja surnuid mälestades on põhjust meenutada, et suurimad kahtlused ja teravaimad vandenõuteooriad tekivad olukorras, kus infot pole, see on peidetud või lausa salastatud.