Vene opositsioon püüdis kasvava ahistamise kiuste teha, mis võimalik. Kuna päris opositsioon on vangis või valimisnimekirjadest diskvalifitseeritud, mõeldi välja targa hääletamise strateegia, mille eesmärk oli külvata ühtse Venemaa ridades võimalikult palju segadust. Kukkus välja nii, et sellest pidid kõige enam kasu saama kommunistid.
Veel eelmisel nädalal uskus parandamatu optimist, et kahaneva populaarsusega võimupartei minetab konstitutsioonilise enamuse. Esimese vastulöögi andis Kremli «kontrollitud demokraatia» valimiste eelõhtul: surve alla jäänud Apple ja Google võtsid veebipoodidest targa hääletamise äpi maha.
Ühtse Venemaa valimisjärgne võidukuulutus oli aga löök allapoole vööd mõnelegi kommunistist kandidaadile, kellele tavahääletus lubas mandaati, kuid elektrooniline valimine kallutas kaalukausi ikkagi Ühtse Venemaa kasuks.
Elektrooniliste valimiste varastamises süüdistasid eile Kremlit nii kommunistid kui ka vangistatud opositsioonijuht Aleksei Navalnõi.
Süüdistus valimiste elektroonilise osa võltsimises peaks ärevaks tegema meidki, sest alates 2005. aastast oleme olnud e-valimiste pioneer. Venemaal prooviti seda katseliselt opositsioonimeelses Moskvas, mis väidetavalt järgis Eesti süsteemi, ja veel kuues piirkonnas, kus e-hääli polnud võimalik muuta.
Maailm tõdeb, et demokraatia eksport Afganistani polnud kultuuriliselt võimalik. Seevastu Venemaal ja Valgevenes on selle ainus takistus autoritaarne võim.
Pole välistatud, et Venemaa valimistele langev kahtlusevari innustab e-valimistevastaseid vandenõuteooriaid.
Tuleb teada valimiste usaldusväärsuse kontrolli rahvusvahelist mehhanismi. OSCE-l on pika nimega haruorgan ODIHR ehk demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo. Eesti ei kuulu nende riikide hulka, kus OSCE arvates on valimiste puhtusega suuri probleeme, ent eeskätt on huvi pakkunud elektroonilised riigikogu valimised.