Kui koroonakriisi valguses paistis, et majanduskriis räsib Eestit ja teisigi maailma riike iseäranis rängalt, siis nii pole juhtunud. Riikide majanduselu pole kokku kukkunud ja lühema aja väljavaated on positiivsed. Ometi on selge, et vanaviisi jätkata ei saa.
Eks selgitanud rahandusministeerium eile ning see on kirjas ka majandusprognoosis, et paljuski läheb riigi eelarvetulude kasv eelmise aasta kriisist tekkinud eelarveaugu lappimiseks. Niisamuti nenditakse prognoosis, et kiire hinnatõus sööb ära majanduskasvust tekkida võiva tarbimislaine.
Hinnatõus ongi nimelt statistikaameti andmeil viimase kümne aasta kiireim. Me oleme näinud ja oma rahakoti peal tunnetanud, kuidas on kasvanud näiteks elektri ja kütuse hinnad. See paneb uudise kasvavast majandusest hoopis teise perspektiivi. Kui majandusennustus põhineb ikkagi keskmistel arvudel, on selge, et osa majandusest ja osa inimestest nõuab suuremat tähelepanu.
Kirjutab ju tänases arvamusloos Swedbanki analüütik Tõnu Mertsina, et majanduses pole taastunud võrdselt kõik valdkonnad. «Kuigi teise kvartali majanduskasv oli väga tugev, jäi 20 tegevusalast ligi poole lisandväärtuse maht allapoole kahe aasta tagust taset. Kõige suurem oli vahe pandeemiaeelse ajaga majutuses ja toitlustuses, põllu- ja metsamajanduses, energiatootmises ning kunsti ja meelelahutuse tegevusaladel,» ütleb ta.
Kui inimesed näevad jätkuvat hinnatõusu, tajuvad nad rohepööret vaenlasena. Rohepööre on paratamatus, kuid tuleb olla näoga oma inimeste poole ja aidata hättasattunuid.
Küsimus on, kuidas neid valdkondi järele aidata. Samasugune küsimus on, kuidas aidata neid inimesi, keda hinnatõus eriti rängalt tabab. Vaesus on Eestis tõsiasi ja kõik inimesed ei läinud pärast II sambast raha väljavõtmist kaubanduskeskustesse tunglema. Ühtlasi on selge, et elektri ja kütuse kallinemine toob hinnatõusu kaasa teisteski valdkondades.