Nii rahva kui ka rahvaesindajate mälus on siiski kinnistunud nood kümme väikest, kes üksteise järel oma otsa leidsid. Motiiv võeti eile riigikogu riigieelarve kontrollikomisjonis hoogsalt üles, kui selgus, et koosolekul osalenud terviseameti juht Üllar Lanno on samal ajal teatanud avalikkusele tagasiastumisest.
«Viis väikest neegrit istusid kohtutoolile, üks oli istunud elektritoolile,» lauldi 70ndatel noorsooteatris ja veel kümne aasta eest Jüri Üdi klubis. Tõesti, Marika Priske ja Maris Jesse lahkusid sotsiaalministeeriumist ning Marek Seer läks vaktsineerimise töörühmast. Terviseameti endised juhid Merike Jürilo ja Martin Kadai läksid varem, enne Lanno tulekut.
Seega: kuus on läinud, kes on järgmine? Ja miks lahkuvad väiksed, miks ei vastuta suur minister Tanel Kiik poliitiliselt?
Teeme mõned asjad selgeks. Vaktsineerimine on Eestis läinud logisedes, kuid siiski tõusvas joones. Pole olemas riiki, kus koroonavõitluse käigus pole vigu tehtud. Ent külmlao kobarkäkk ja miljoneid maksnud vaktsiinide raiskuminek on unikaalne viga, mis eeldab vastutust.
Jah, vigu võis olla ehitamisel, projekteerimisel ja järelevalves, aga konkreetne vastutaja on terviseamet ja poliitilist vastutust kannab terviseminister. Punkt.
Lanno vastutust määratledes tuleb möönda, et paljud vead tehti ammu enne teda. Eile avalikustatud kirjavahetus näitas, et riigiasutus on kindlustusfirma eest tegelikke riske aastaid varjanud. Seda tegi ka praegune juht, püüdes hämada veel sel suvel pärast külmlaoõnnetuse toimumist.