Soh, kuidas see nüüd nii ühtäkki käis? Debattigi õieti polnud ja ega me aru saanud, mis pokkerit need erakonnamehed ja -naised seal pimedais tagatubades mängisid.
Kui oleksime lõpplahendust kasvõi kuu aega tagasi teadnud, siis küllap oleks presidendikandidaat igakülgselt läbi valgustatud ja paljudesse paikadesse esinema kutsutud. Polnuks ehk vaja mitme väärika inimese nime ümber tarbetult tantsu lüüa ning erakondadel mitu kuud kometit teha.
Nii kummaline kui see ka pole, tuleb Karise presidendiks saamise eest ehk kõige rohkem tänulik olla Tarmo Soomerele. Pärast seda, kui teaduste akadeemia president oli julgelt lavale astunud ja poliitikud ta väikese ehmatuse järel ebaledes ära saatsid, ei kõlvanud lagedale tulla kandidaadiga, kes teadust, haridust ja akadeemilist maailma ei tunne.
Vaadates probleeme, mille ees maailm seisab, võib Karis olla väga sobiv lahendus. Kliimasoojenemine ja koroonapandeemia on kõige silmatorkavamad näited probleemidest, mille ees maailm seisab. Neid ülesandeid ei saa lahendada ideoloogiast, parteiprogrammist või avalikust arvamusest lähtudes – vaja on teadmisi, analüüsi ja kalkuleeritud otsuseid.
Tippteadlase ja kahekordse ülikoolirektorina on Karisel vajalikud kogemused. Endise riigikontrolörina tunneb ta hästi nii riigiaparaadi toimimist kui ka seal pakitsevaid haigusi. Kui lisada tema viimane ametikoht rahvusmuuseumi juhina, siis on eesti ajalugu, kultuur ja keel meie valitud presidendile südamelähedased valdkonnad.
Ühiskond vajab üha enam kedagi, kes suudab panna moraalse kompassi niimoodi tiksuma, et ka valitsus, riigikogu ja tähtsad riigiametnikud sellest aru saavad.