N, 2.02.2023

Aarne Seppel: kui lolliks te meid peate?

Aarne Seppel
, toimetaja
Aarne Seppel: kui lolliks te meid peate?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Aarne Seppel
Aarne Seppel Foto: Madis Veltman
  • Kohalike valimisteni on 51 päeva, kuid erakondade programmid on lahjad
  • Keskerakond lubab asju, mida niikuinii juba riigi raha eest tehakse
  • Isamaa kampaania alus on sarnane nelja aasta tagusega

Enne valimisi teevad erakonnad tavapäraselt kolme asja: leiavad kandidaadid, teevad kampaaniat ja jagavad lubadusi. Tore oleks, kui lubadused ja kampaania tulenevad läbi kirjutatud programmilisest tekstist, mis lähtuvalt erakonna maailmavaatest ja olemusest näitab, kuidas vastav erakond kujutab ette elu ideaalses maailmas.

Täna on 2021. aasta kohalike valimisteni 51 päeva. Mitte liiga vähe ega ka liiga palju. Kujutan ette, et parteikontorite tagatubades vaieldakse kandidaatide järjekorra üle, võibolla moositakse veel viimased kõhklejaid. Usun, et kõik erakonnad ja valimisliidud panevad enda arvates välja parima võimaliku nimekirja, et meie, valijad, saaksime teha parima otsuse.

Head otsused sünnivad hea info pealt, valimisotsus sünnib kümnete aspektide põhjalikul kaalumisel. Selleks on vaja programmi lugeda, erakonna varasema tegevusega kursis olla (usaldusväärsus!), lubaduste tõsiseltvõetavust kaaluda, kandidaate tundma õppida ja lõpuks end lasta või mitte lasta kampaaniast mõjutada.

Olulisimad poliitilised võitlused toimuvad Tallinnas. Pealinn lihtsalt on ülejäänud kohalike omavalitsustega võrreldes niivõrd suur. Seetõttu on enesestmõistetav eeldada, et kirgliku võitluse eel on erakondade helgeimad ajud koostanud ja kirja pannud programmid, mida lugedes tekkib ammendav ülevaade kõigest heast ja innovatiivsest ja vajalikust, mida meile ideaalses maailmas pakkuma hakatakse.

Ei saa välistada, et neid programme alles lihvitakse või need alles ootavad aega, mil presidendivalimiste tolm langeb või midagi hoopis muud. Paraku on pilt lahja.

Korruptsiooni väljajuurimine on sama informatiivne kui eelmise valitsuse kinnitus, et Eesti ei astu välja Euroopa Liidust ja NATOst. 

Parlamendierakondadest on eraldi Tallinnale pühendatud programmi avalikustanud vaid Reformierakond ja EKRE. Viimase pealinnale pühendatud punktid ei anna kokku ladusalt loetavat seostatud teksti, pigem on see hüüatuste loetelu. Reformierakond on ülesannet ilmselt tõsisemalt võtnud. Lahti on kirjutatud probleemid, tulevikuvaade, aga ka üksikuid konkreetseid tegevusi.

Keskerakond justkui oleks võtnud punkte ministeeriumide töökavadest ehk siis lubab asju, mida niikuinii juba riigi raha eest tehakse. Võibolla ainuvõim Tallinnas on vaatamata arvamusküsitluste kehvale reitingule siiski uinutanud.

Sotsiaaldemokraadid ja Isamaa esinevad võrdselt lahjalt. Ülbelt ja isegi solvavalt mõjub soov saada hakkama üleriigilise kõikjale sobiva ja samas mittemidagiütleva programmiga. Isamaa kampaania alus tundub olevat sarnane nelja aasta tagusega, aga vabandage väga: korruptsiooni väljajuurimine on sama informatiivne kui eelmise valitsuse kinnitus, et Eesti ei astu välja Euroopa Liidust ja NATOst. Eesti 200 on aga oma kodulehele riputanud 2021. aasta valimiste menüüpunkti alla ilusa värvilise kaardi.

Autori märkus:

Pärast kommentaari ilmumist andis SDE märku, et tegelikult on neil pealinna puudutav programm täiesti olemas. Paraku oli see loo kirjutamise ajal erakonna kodulehel väga hästi ära peidetud. 

Märksõnad
Tagasi üles