Presidendivalimised riigikogus leiavad aset täpselt nädala pärast. On valdavalt erakondade süü, et presidendikandidaadid pole saanud oma vaateid tutvustada. Laiemale avalikkusele on Alar Karis enamasti tundmatu. Seda näitas ka Kantar Emori arvamusküsitlus augusti algul, kus Karis platseerus ette antud 12 isikust populaarsuselt viimasele kohale. Populaarseim oli selle küsitluse järgi praegune president Kersti Kaljulaid.
Kuid Kaljulaidi kandidatuuri pole erakonnad tõsiselt kaalunud, mis jätab mulje, et valitsuserakonnad, Reformi- ja Keskerakond, otsivad mugavuspresidenti. Kaljulaid pole olnud erakondadele mugav president, hoolimata riigikogus kiirmenetlusega presidendiks saamisest 2016. aastal. On ilmne, et säärast olukorda soovivad erakonnad järgmise viie aasta jooksul vältida. Ent selle eesmärgi nimel on nad saanud ise naerualuseks – eriti tasub seda rõhutada valitsuserakondade puhul, kelle reiting on pidevalt vähenenud.
Demokraatia üks põhitunnus on võimalus valida mitme kandidaadi vahel. Oleks totter ja samas Eesti demokraatiale ohtlik, kui Karis oleks riigikogus ainus kandidaat.
Lõppude lõpuks ei tähenda valitsuserakondade toetus Karisele veel tema saamist riigikogus presidendiks, sest Reformi- ja Keskerakonnal on parlamendis kahe peale 59 kohta. Presidendiks saamiseks läheb aga vaja 68 rahvaesindaja toetust. Jääb küsida, kes on veel need üheksa rahvasaadikut, kes hääletavad tema poolt, ja mida nood oma toetuse eest tahavad. Võibolla saabub selgus pärast Karise kohtumist Isamaa ja sotsiaaldemokraatidega.
Õnneks on olukorra ennustamatust taibanud ka Karis ise, kes ütles Postimehele, et tema ei hakka talle antavaid hääli kokku lugema.