USA autoriteedile on Talibani kiire võidukäik suur löök, aga vaevalt on maailmas kedagi peale USA enda, kes selle autoriteedivaakumi uuesti täidab.
Eestil pole põhjust oma osalust Afganistanis häbeneda. Me täitsime oma kohust NATO liitlaste ees ning praegune julgeolekuolukord näitab järjest selgemini, kui tähtis see liitlassuhe meile on. Meie võimuses polnud lahendada probleeme sellisel moel, nagu me ehk oleksime tahtnud, aga meie kaitseväelased tegid head tööd.
Nagu kõigil liitlastel, on meil kohustus nende afgaanide ees, kellega tegime vahetut koostööd ja kelle elud on Talibani võimu all reaalses ohus. MTÜ Mondo koostööpartnerite puhul on neid inimesi pisut üle kümne. Küsimus pole selles, kas abikäsi anda, vaid selles, kuidas seda kiirelt teha.
Migratsioonivastase alalhoidlikkuse koht on piir ja valmisolek seista selliste katsumuste vastu, mis tabasid Leedut ja Lätit.
Eestil on täita oma roll ÜRO Julgeolekunõukogus. Nõukogu kaks alalist liiget, Hiina ja Venemaa, ei evakueeri Talibani võimuletulekul Kabulist saatkondi. Lähiaeg näitab, milliseid eeliseid see neile Talibani juhitavas Afganistanis annab.
Me ei tea, kas Taliban muudab võimule tulles oma senist käekirja või kuidas ta üldse valitsemisega toime tuleb.
Läänel pole praegu väga palju käike. Abi saab anda neile, kes seda ise küsivad, ja abi saab olla tingimuslik. Näiteks Saksamaa on andnud Afganistanile 430 miljonit eurot aastas, aga nüüd ütles Berliin, et kui Taliban kalifaadi loob, ei tule sealt sentigi.