Kui kuri on juba karjas, siis peab kogukond olema ühtne. Külarahvas ei saaks hunti karjast välja, kui ühed vaid hüüavad karjamaa servalt «urjuh», teised arutavad kõrtsilaua taga, kas hunt on üldse olemas, ning kolmandad püüavad oma nahka päästa ja heintesse pugeda. Just nii näeb meie valitsus suveharjal välja, kuid loodetavasti on siiski veel võimalik katastroofi leevendada.
Paljud demokraatlikud riigid on rahva tervise kui ühishuvi nimel kehtestamas mitte niivõrd piiranguid kui eeliseid neile, kes on vaktsineeritud. Ilmselt pole sellest pääsu ka Eestis, sest mingit mõtet ei ole valida kahe äärmuse vahel: kogu avalik ruum taas sulgeda või lasta kõik täiesti vabaks.
Igal inimesel on vabadus lasta ennast vaktsineerida või mitte, kuid igaüks peab mõistma, et vabadusega kaasneb ka vastutus. Kui inimene ei soovi ennast vaktsineerida, siis teeb ta paratamatult valiku teatud piirangutele allumise kohta. Sellest peaks ka valitsus väga üheselt aru saama, mitte kalastama kohalike valimiste eel nii vaktsineeritute kui vaktsineerimisvastaste hääli.
Kõik uuringud on näidanud, et veendunud vastaseid ei ole ühiskonnas kuigi palju, mitte üle 10 protsendi. Nendega vaidlemise asemel peaks valitsus olema kindlameelne ning tegelema selle 30–40 protsendiga elanikkonnast, kellele pole vaktsiinid veel kättesaadavad või kes vajavad põhjalikke ja ausaid selgitusi.
See on kindlasti suur töö, kuid pole midagi tähtsamat kui vaktsineerimine ja ühiskonna avatuna hoidmine.