Erakordne tahtejõud, sihikindlus, töökus, visadus, raudsed närvid – Eesti vehklemistiim on muljet avaldav alates sportlastest kuni taustajõududeni välja. Esikoht tähendas ka teisi võite – Irina Embrichist sai pika ja uhke karjääri lõpusirgel Eestile kõige enam medaleid toonud sportlane, Katrina Lehis tõi aga meile neil mängudel juba teise medali. Epeevehklemine on mõnda aega olnud üks eestlaste tugevamaid alasid ning eile Tokyos toimunu vajutas vägeva jälje Eesti spordilukku.
Edu toodab uut edu alati ka juurde. Juba praegu saab tõdeda, et Eesti vehklemise järelkasv on nõnda tugev, et kõik potentsiaalikad sportlased Tokyo olümpiakoondisesse ei pääsenudki. Olümpiakuld innustab kindlasti uut põlvkonda noori sportlasi ning loodetavasti näeme tulevikuski vägevat medalisadu, nii praeguste kui tulevaste vehklejate töö tulemusel. Samuti ärgitab see tegelema aladega, mis esimesena spordile ja olümpiamängudele mõeldes pähe ei pruugi tullagi.
Erilise hoo on Eesti vehklemine sisse saanud viimastel aastatel, kui spordiala taha on tekkinud hea võrgustik ja suuremad investeeringud. Kui kastad taime, siis hakkab see ka õitsema.
Ehk on ka «minimatš» ja «topelttorge» nüüd pikaks ajaks spordihuviliste eestlaste sõnavarasse lisandunud ja küllap saavad hoo sisse vigurijutud sellest, kuidas eestlane on juba Lembitu aegadest saati kõva mõõgakeerutaja olnud. Kuid suurem osa Eesti epeevehklemise edu vundamendist on siiski laotud Haapsalus, treener Endel Nelise koolkonna juhtimisel. Ka praeguse naiskonna selja taga olev tiim on sellega tugevalt seotud, Endel Nelise poeg juhendas naiskonna peatreenerit Kaido Kaabermad ja tütar varem Katrina Lehist.