Taevased väed paistavad olevat Ülemiste vanakesega mesti löönud. Linn peab uuenema pidevalt, nüüd aga hoopis kliimamuutustega kohanemiseks. Samuti pole mingit garantiid, et vanake alles ehitusjärgus linna üle ei ujuta. Erakordselt tugevad vihmasajud ja rekordilised kuumalained kummitavad meid tulevastel aastakümnetel üha enam, kuid praegune linnakeskkond on loodud hoopis rahulikuma aja tarbeks.
Enam ei saa loota pelgalt kliimamuutuste leevendamisele, vaid ette tuleb võtta ka kohanemine nende muutustega, mis juba silmapiiril on. Eestit kimbutab juba mitmendat nädalat ennenägematu kuumalaine, mis paneb ka muidu looduskaugeid linnainimesi parke ja varjulisi puid hindama. Linn aga toodab samal ajal juurde asfaldiplatse, mis ei aita ära juhtida vihmavett ega paku varju leitsaku eest – saagu rahvas ise halva ilmaga hakkama.
Tänane leht kajastab viimastel päevadel Saksamaa läänepoolsemaid liidumaid laastanud üleujutusi, mille tagajärjel on hukkunud üle 100 inimese ja elektrita jäänud sajad tuhanded majapidamised. Tugevad vihmad on üle ujutanud ka Belgia, Hollandi ja Luksemburgi.
Ei saa ette teada, milline oht meid tulevikus tabab, küll aga saab muuta riiklikke süsteeme vastupidavamaks ootamatutele hädaolukordadele.
Paar aastat tagasi ei pidanud riigid tervishoiusüsteemi vastupidavust prioriteetseks teemaks, sest puudus globaalse pandeemia kogemus. Ilmselt pannakse järgnevatel aastatel enneolematult rõhku just tulevaste pandeemiate ennetamisele. Kuid kui suur on tõenäosus, et täpselt sama kriis juhtub uuesti? Oma vigadest õppimine on hea, kuid nüüd on aeg õppida ka sellest, mis veel tulemata on.