President, kes on püsidoonor, tuligi Eesti doonorluse sünnipäevale otse vereloovutuselt. Kahjuks ei ole neid inimesi tänavu suvel piisavalt, kes koos riigipeaga on verd loovutamas käinud. Kui te vaatate lehele www.verekeskus.ee, siis näete, et mitmes veregrupis on doonorivere varu ülinapp.
Praegu on Põhja-Eesti regionaalhaiglas õnnetu kokkusattumuse tulemusena mitu A-negatiivse veregrupiga patsienti, kes vajavad iga päev vereülekannet. Nende inimeste elu ja tervis sõltub sõna otseses mõttes sellest, kas verekeskused suudavad leida täna ja homme piisavalt doonoreid.
Praegu on verevarudega tekkinud nii täbar olukord, et sellist pole praegusel sajandil veel olnudki.
Pikemas perspektiivis vajavad sajad patsiendid elus püsimiseks ja tervenemiseks kõigi veregruppi kuuluvaid abiandjaid, sest doonorivere varu on pärast viimase koroonalaine lõppu ebatavaliselt väike. Olen viimastel kuudel läbi vaadanud 30 aastat vanu ajalehti ning ikka ja jälle tõdenud, kui tundmatuseni on elu Eestis ühe inimpõlvega muutunud. 1991. aasta suvel kehtis meil okupatsioonirubla, poodides ei jätkunud toidukaupu ning valitsus pidi just 1. juulist tõstma piima ja liha hinda. Nõukogude Liit lagunes vaikselt, aga taasiseseisvust veel ei paistnud.
Praegu on verevarudega tekkinud nii täbar olukord, et sellist pole praegusel sajandil veel olnudki.
30 aastat vanast Õhtulehest leidsin poliitika- ja majandusuudiste vahelt intervjuu vabariikliku verekeskuse peaarsti Raivo Kollega, mis oli tehtud Eesti esimese verekeskuse 50. sünnipäeva puhul.
«Praegu vereandjaid ei piisa ning me ei suuda oma tööpindu ja seadmeid täielikult kasutada,» muretses peaarst ning kurtis ajast ja arust seadmete ja ruumide pärast. Ent ta jätkas: «Eestis on aastane doonorivere kogus 30 tonni. Sellest ei piisa. Rahvusvahelise mõõdupuu järgi jääb vajaka 10 tonni.»