Üleeile sai ELi diplomaatidele üllatuslikult teatavaks Saksa-Prantsuse kava kutsuda Euroopa Liidu tippkohtumisele ka Venemaa president Vladimir Putin. Alates 2014. aasta Krimmi okupeerimisest ja annekteerimisest pole Venemaad Euroopa Liidu tippkohtumisele kutsutud.
Pärast seda, kui EL on visalt otsinud ühist keelt Venemaaga kõnelemisel ja üritanud ka kehtestada sanktsioone Moskva vastu, lõhestab säärane ettepanek selgelt Euroopa Liitu. On selge, et ELi idapoolsed riigid, kes on kogenud Nõukogude okupatsiooni, pole säärase diplomaatiaga nõus.
Prantsuse-Saksa ettepaneku ajastus ei saa olla juhuslik. Kolmapäeval möödus teatavasti viis aastat Brexiti referendumist, mille lõppetulemusena lahkus Euroopa Liidust Ühendkuningriik ja mis jättis Euroopa Liidus senisest palju rohkem domineerima Prantsusmaa ja Saksamaa. Päev varem oli aga möödunud 80 aastat Natsi-Saksamaa kallaletungist Nõukogude Liidule.
Samal päeval ehk Nõukogude-Saksa sõja puhkemise 80. aastapäeval avaldas pika artikli ajalehes Die Zeit Venemaa president Vladimir Putin, kes kritiseeris NATO laienemist itta. Lisaks meenutas Putin 1970. aastal sõlmitud gaasilepingut Nõukogude Liidu ja Lääne-Saksamaa vahel, viidates samas Nord Streamile. Juhuslik ei saanud olla viide ka kunagisele Saksa sotsiaaldemokraatide tipp-poliitikule Egon Bahrile, keda loetakse nn Ostpolitik’i arhitektiks. Ostpolitik tähendas soojemaid suhteid Lääne-Saksamaa ja Nõukogude Liidu vahel.
Päev hiljem pärast Putini artiklit tuligi Saksamaa kantsleri Angela Merkeli ja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni ettepanek alustada Venemaaga taas dialoogi. Alles see oli, kui Merkel külastas Saksa haiglas Vene opositsionääri Aleksei Navalnõid, kes oli Venemaal langenud mürgitamise ohvriks. Nüüd on Navalnõi Vene vanglas ja Merkel tahab Putiniga rääkida. Kuhu jäävad ses plaanis euroopalikud väärtused, millest Euroopa Liit armastab nii palju kõnelda, kuid mis reaalses elus kuidagi kättesaamatuks jäävad?