Eesti ja Austria on küll mõlemad Euroopa Liidu liikmed, kuid erinevalt Eestist ei ole Austria NATO liige. See asjaolu on kõnekas fakt kahe riigi geopoliitilise olukorra erinevusest, mis paratamatult mõjutab ka poliitilisi hoiakuid. Traditsiooniliselt tajuvad NATO riigid Venemaad strateegilise vastasena ja Balti riigid isegi eksistentsiaalse ohuna.
Austria on oma asendi ja ajaloo tõttu selle mure suhtes mõnevõrra leigem ja sealsed hoiakud Venemaa suhtes tuntavalt positiivsemad. Olgu selleks kas või suhtumine Venemaal toodetud vaktsiini või ka isiklikul tasandil kuni selleni välja, et Venemaa president Vladimir Putin on tantsinud Austria välisministri pulmas.
Aga oma julgeolekuprobleemid on neilgi, kõige teravamalt ettevaatlikkus Türgi suhtes. Türklased on Austria suuruselt teine etniline rühm austerlaste järel, neid on rahvastikust kolm protsenti. On mõistetav, et Austria ei vaata eriti hea pilguga Türgi ühinemisvõimalusele Euroopa Liiduga, eeskätt immigratsiooni pärast. Lisaks on Türgi Austriat ka korduvalt ja teravalt süüdistanud türklaste diskrimineerimises. Ja Türgi tihedam poliitiline lõimitus tähendaks tugevamat poliitilist survet Austriale.
Nii nagu Eestil on keerukad suhted Venemaaga, on Austrial keerulised suhted Türgiga. Teineteise probleemide mõistmisest võib olla kasu suhete arendamisel ja süvendamisel.
Eesti on teisalt olnud suhteliselt positiivne Türgi tihedama integratsiooni suhtes Euroopa Liiduga, oli ju Türgi üks Eesti tugevamaid toetajaid Eesti liitumisel NATOga. Samas peaks meil olema kerge mõista Austria hirme Türgi kasvava mõju suhtes – on ju Venemaa süüdistanud ka Eestit vene vähemuse diskrimineerimises. Ja teisalt võiks Austrial olla samal põhjusel kerge mõista meie skepsist Venemaa suhtes.