K, 5.10.2022

Siim Ruul: maailm on laiem kui kodu

Siim Ruul
, õpetaja
Siim Ruul: maailm on laiem kui kodu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Õpetaja Siim Ruul.
Õpetaja Siim Ruul. Foto: Erakogu

Õpetaja ülesanne ei ole väärtusi, arvamusi ja hinnanguid kujundada, vaid luua keskkond, kus lapsed saavad neid turvaliselt kujundada, kirjutab õpetaja Siim Ruul.

Maailm on mõõtmatult eripalgeline ning sellest tulenevalt on haridusse paratamatult sisse kirjutatud kodu ja kooli konflikt, kus eriti teravalt põrkuvad väärtusküsimused. Mida tohib kool lapsele õpetada ja mis peaks jääma kodu kasvatada?

Kehvas kodu ja kooli koostöös sildistatakse väärtusõpetus propagandaks ning kodune kasvatus kitsarinnalisuseks. Näiteid ei ole selleks vaja otsida kaugelt, vaid ikka meie enda riigi ajaloost – ühe pere vabastaja on teise jaoks okupant. Kõige selle vahele jääb laps, kel on ühtviisi usalduslik suhe nii kodu kui õpetajaga. Lapsel tekib segadus, kellel on õigus, sest tal pole tööriistu, et seda otsust teha. Tegelikult on õigus mõlemal, lihtsalt me oleme unustanud seda lapsele öelda. Täiskasvanud on unustanud, mida koostöö tegelikult tähendab!

Kooli ja kodu koostöö on nende ülesannete oma õlule võtmine, mida teine pool täita ei suuda, taha või oska. Nii nagu kooli roll on täita neid auke, mis koduses kasvatuses vajaka jäävad, ei saa kool kunagi pakkuda õpilasele nii lähedast ja usalduslikku keskkonda, nagu seda teeb tema enda pere.

Märksõnad
Tagasi üles