Seetõttu tuleb kasutada kõiki võtteid, et koolid saaksid töötada tavapärasel kontaktõppe meetodil nii püsivalt kui võimalik. HTM on selles osas ka üht-teist planeerimas – raha on eraldatud kiirtestide ostmiseks ja katseliselt on rakendatud personaalseid õhupuhasteid.
Et koroonaviirus levib kergete aerosoolide kaudu väljahingatavas õhus, on üheks olulisemaks nakkuse levikut piiravaks teguriks hea õhuvahetus. Kui koolid veel töötasid, muutus klassiruumide tuulutamine igapäevaseks harjumuseks, kuid meie kliimas ei saa see olla lahendus. Vaja on senisest tõhusamat ventilatsiooni.
HTMi hinnangul oleks koolide ventilatsioonisüsteemide ajakohastamiseks koroonaaja nõuetele vastavaks vaja hinnanguliselt 350 miljonit eurot. Kuna suur osa koole kuulub kohalikule omavalitsusele, ei saa lootma jääda koolipidajate ressurssidele. Ventilatsioonisüsteemi kaasajastamise puhul on tegemist riiklikult tähtsa rahvatervishoiu eesmärgiga, mistõttu see tuleb läbi viia riiklikult rahastatult ja riiklikult koordineeritult.
Ja küsimus ei puuduta mitte üksnes koole. Tõhusamat, koroonaajale vastavaid ventilatsioonisüsteeme vajavad ka kinod, teatrid ja teised ühiskasutatavad hooned.
Kuigi ventilatsioonisüsteemide kaasajastamine ei ole odav ega kerge ülesanne, on see siiski odavam kui hoida kogu elu pikka aega lukus. Koroonaga tuleb õppida elama, mitte tema eest lõpmatult pageda.