Investeerimine nagu iga teinegi tegevus vajab õppimist ja õpitakse vigadest. Kahjuks oskavad vaid vähesed meist õppida teiste vigadest, kuid sinnapoole tuleb vähemalt püüelda. Aga isegi kui õpitakse oma vigadest, on parem, kui need vead on sellised, mis igaveseks ajaks investeerimisisu ära ei võta. Nii võib juhtuda, kui inimese esimene investeerimiskogemus seisneb tundmatult numbrilt tehtud telefonikõne usaldamises ja kõikidest oma säästudest ilmajäämises.
Investeerimisportaali avamiseks ei ole paremat aega kui nüüd, kui pensioni II sambast on otsustanud lahkuda 152 675 inimest ehk 20 protsenti sambaga liitunutest. Septembris saavad need inimesed kätte ligi 1,3 miljardit eurot miinus tulumaks.
Enamikul kulub raha võlgade maksmiseks või elujärje parandamiseks. Ainult kolmandik II sambast lahkujatest on öelnud, et kavatseb väljavõetud raha investeerida. Kuid ikkagi tähendab see kümnete tuhandete investorite ja sadade miljonite eurode turule tulekut.
Võib arvata, et nii nagu Buratino loos, varitsevad ka meie värskeid investoreid mitmed ohud. Kass Basilio ja rebane Alice teevad kindlasti juba ettevalmistusi, et meelitada võimalikult suurt hulka investoreid oma raha Lollidemaale matma. Kindlasti jääb mõni investor oma rahast ilma. Isegi kui meie värsketel investoritel õnnestub Basiliote ja Alice’ite eest hoiduda, tähendab korraga suure hulga raha turule tulek ikkagi hinnatõusu ja võimalust, et rikkad saavad veel rikkamaks ja vaesed jäävad veel vaesemaks.
Kuid nagu kõlab Ameerika ärimeeste tuntud lause, there is no gain without pain – ilma kaotusteta pole ka võite. Oluline on, et võitjaid oleks rohkem kui kaotajaid.