/nginx/o/2021/04/11/13723530t1h2cd4.jpg)
- EOK eelarve suurenemine on saavutatud numbrite moonutuse läbi
- Koolispordi arendamisel ehib EOK end võõraste sulgedega
- Moodustada uus täitevkomitee sporti juhtivatest inimestest
Urmas Sõõrumaa viis aastat EOK presidendina on tühja jooksnud, aeg oleks tööle hakata või ametist loobuda, väidab EOK tippspordi nõukogu liige, kergejõustikutreener Jaanus Kriisk.
Urmas Sõõrumaa tegeleb joogaga, Urmas Sõõrumaa teeb talisuplust, Urmas Sõõrumaa mängib tennist, Urmas Sõõrumaa on kuu aega pimedas koopas, Urmas Sõõrumaa läbib edukalt NATO kehalised katsed, Urmas Sõõrumaa tõmbab parkimismajas lõuga kanalisatsioonitoru küljes, Urmas Sõõrumaa korduvalt Patarei vanglas, Urmas Sõõrumaa loob uue turvafirma, Urmas Sõõrumaa ratsutab, jne lood tema aktiivsusest. Meil inimestel Eesti spordis on küll hea meel, et ülemjuhatajal nii hästi läheb, aga mis see väga meisse puutub, me valisime Urmas Sõõrumaa 7/24 Eesti sporti arendama vastavalt tema ülisuurtele plaanidele ja lubadustele. Millest suurim oli tuua järgmise nelja aasta jooksul Eesti sporti 100 000 000 eurot.
Jah, 2020 kevad oli suurtest, väga suurtest ja muinasjutulistest lubadustest paks. Eesti spordiinimesed neelasid isegi selle alla, et uus täitevkomitee moodustati olümpiaprintsiipe jämedalt rikkudes, poliitika ja olümpialiikumise lahushoidmine unustati hetkega. Kujundlikult viidi EOK juhtorgan, täitevkomitee, lausa Toompeale. Aga ei mingit kasu. Tulemus ikka null! Isegi meie paarikümmend A- ja B-kategooria, maailma absoluutses tipus olevat sportlast ei suudeta kõikide poliitjõudude kaasabil ära vaktsineerida, et neil oleks kasvõi teoreetiline võimalus olümpiamedalit kord elus püüda. Uskumatu abitus, uskumatu!
Tuleb tunnistada ja ka endale tuhka pähe raputada, et minu soovitus anda hääl Urmas Sõõrumaa kasuks eelmine kevad, kui ise EOK presidendirallilt maha astusin oli vale, vabandan kõigi ees, keda palusin tema poolt hääletada, see polnud mitte lihtsalt viga, vaid suur viga.
/nginx/o/2021/04/11/13723531t1he61a.jpg)
Kõikide muude tegematajätmiste ja edumeelsete asjade likvideerimise kõrval, nagu spordiakadeemia, EOK järelkasvutiim ning koostööleping kultuurkapitaliga (loobuti 25 000 eurost), spordirood sõjaväes jne, jääb ära ka tõeline spordireform, mis tooks Eesti spordijuhtimise 21. sajandisse. Seda kindlasti ei tule, tiksume vaikselt edasi!
Miks ma väidan, et viis aastat Urmas Sõõrumaa valitsusaega on tühja läinud, ta pidi ju kuidagi läbi nende aastate taas ja taas igal aastal täiskogult ja esindajatekogult uue mandaadi saama?
Jah sai, suurte ja väga suurte lubaduste ja numbrite moonutuse abil. Peamine saavutus oli ju aastatel 2016–2020 EOK eelarve kahekordistamine. Täiesti ennakuulmatu saavutus. Aga tegelikult oli silmamoonutus, see teine pool tõsteti lihtsalt riigieelarves kultuuriministeeriumi realt EOK reale. Eesti spordis raha väga ei lisandunud, aga efektne oli kindlasti. Kusjuures see raha tuli EOKsse kaaskirjaga, kuidas seda jagada: 45 protsenti olümpiaaladele, 45 protsenti pallimängudele ja 10 protsenti mitteolümpiaaladele.
Kogu nelja aasta töö, aplaus püsti seistes? Kuskil Kesk-Aasia puuvillavabariigis, aga mitte Euroopa kultuuriruumis.
Ah jaa, on veel ju see kuulus koolispordi arendamine. Väga jõuline. Sellest tahaks kohe teha ühe suurema loo, aga siin mainiks ainult niipalju, et Eesti koolispordiga tegeleb aktiivselt kümmekond organisatsiooni, nii et EOK lisandumine on küll võõraste sulgedega enda kaunistamine. Pole mingitki arvestatavat põhjust oma põhitegevuse laiapõhjalised projektid kinni panna ja siirduda teiste mängumaale.
Kui arvestada, et Urmas Sõõrumaal on jäänud veel valitseda kolm aastat, kui ta muidugi jälle ei märka uute valimiste eel ja ei teki sisemine suur vajadus jälle midagi suurt Eesti spordis ära teha ning ta kandideerib jälle, sest inimesel võib ju tekkida tunne, et ta on asendamatu. Ehk need järelejäänud kolm aastat on tuhatkond päeva. Kui maha arvata pühad ja pidustused ning kõik päevad, kui Urmas Sõõrumaa loo algul nimetatud tegevustega tegeleb, siis jääb Eesti spordi mõjutamiseks sadakond päeva ehk mitte midagi. Seega võib juba sellel kevadel välja kuulutada erakorralised EOK presidendivalimised, sest põhjust sama meeskonnaga edasi minna küll ei ole, praegu oleme jõudnud sellisele Moldova ja Valgevene vahelisele arenguteele oma spordijuhtimisega.
Kui maha arvata pühad ja pidustused ning kõik päevad, kui Urmas Sõõrumaa loo algul nimetatud tegevustega tegeleb, siis jääb Eesti spordi mõjutamiseks sadakond päeva ehk mitte midagi.
Mis siis oleks vaja teha, ja kohe? Valida president, kes oleks Eesti spordi teenistuses 7/24 järgmine neli aastat. Jah, inimtüüp on sobiv, jõukas, elutöö kapitalismis tehtud, vaba aega palju, armastus spordi vastu suur, aga pühendumine peaks olema ainult Eesti spordile. Rõhutatult – ainult. Moodustada täitevkomitee hetke Eesti sporti oma lõikudes juhtivatest inimestest: koolisport, üliõpilassport, maasport, treenerid, olümpiaalad, mitteolümpiaalad, pallimängud, spordimeditsiin ja antidoping – teiste sõnadega spetsialistide valitsus, kes siis juba teeks kiirelt ja operatiivselt otsuseid ning kooskõlastaks ka omavahel tegevused ja arenguvõimalused. Suur ühine ja dünaamiliselt töötav energia.
Koos käiks see mitte mõned tunnid soojas pealinna koosolekuruumis, vaid nelja aasta jooksul üle Eesti kõikides maakondades ja suuremates linnades. Hommikul kohtumised kohaliku spordiliidu liikmetega, lõuna kohaliku omavalitsusega ja õhtupoole täitevkomitee korraline koosolek. 21. sajandi täitevkomitee koos kompetentsi ja tõelise võimega Eesti sporti juhtida ja mõjutada igal tasandil. Praegu jääb täiesti mõistetamatuks, miks inimesed lasevad ennast igale poole valida, kui neil pole ei teadmisi ega aega ega ka tahtmist süvenenult sellega tegeleda. Mõistetamatu aastal 2021.
Sellest hakkab kõik peale, siis saab edasi minna juba nii Tiim Estoniaga kui treeneritega kui järelkasvuprojektidega, kui kõige muuga, mis vaja teha.
Urmas Sõõrumaal viis aastat on tühja valitsetud, kolm jäänud, aeg oleks pühenduma hakata või sellest ametist loobuda!