Väino Koorberg ja Rein Lang võtsid Kuku raadio saates «Olukorrast ajakirjanduses» luubi alla kaks viimastel nädalatel ajakirjanduses furoori tekitanud lugu: Jaak Joala monument Viljandis ja Toomas Annuse otsus lõpetada võistlusspordi sponsimine.
Koorberg tõi esile varasemalt Langi püstatitatud küsimuse, kas Jaak Joala kastilöömine on ajakirjanduse teema. Tema enda hinnangul on tegemist avaliku võimu naeruväärsuse küsimusega.
Lang ütles vastu, et tema meelest on Jaak Joala kuju ümber toimuv kunstisündmus. «See on häppening. See on tõeline performance. Kõigepealt paneme püsti monumendi, siis lööme ta kasti ja üks vaatus tuleb performance'il veel: ühel hetkel võetakse kast ümbert ära.»
Koorberg küsis Langilt, milleks kogu seda jama vaja on. Lang vastas, et jama tekkis, sest jäeti tegemata üks pisiasi: juriidilised küsimused jäeti lahendamata enne, kui kopp maasse löödi. «Meil oli Eesti üliõpilaste ehitusmalevas tore ütlus: selleks, et ehitada kolhoosi lauta, tuleb lähtuda põhimõttest tehtud-mõeldud. Niisama läks ka praegu: kõigepealt tehti, siis hakati mõtlema. Aga see on vallandanud Eesti ühiskonnas millegipärast enneolematu debati kõikvõimalike avalikus ruumis paiknevate monumentaalkunsti objektide suhtes.»
Kas Joala väärikust on kahjustatud?
Koorberg sõnas, et talle oli senimaani pisut hägune, kuidas pärijad või sugulased saaksid takistada kunstnikku oma annet teostamast. Kas või ajakirjanikul, sest kaudselt saab ikkagi öelda, et tuleme kaubamärgi üle vaidlema, kui te kirjutate lugu lahkunud kodanikust. «Kas me nüüd jõuame siimaani, et Brežnevist filmi tehes oleks pidanud tema tütrelt või abikaasalt nõusolekut küsima?»
Lang ütles seepeale, et Koorbergil on kõik segamini nagu Kört-Pärtli särk pühapäeva hommikul. Ta tõi välja tänase Päevalehe loo, kus proovitakse tuua Joala kuju saagasse selgust ning Langi hinnangul võetakse ka seisukoht, et kunstnikel on alati õigus kasutada siitilmast lahkunud avaliku elu tegelase kujutusi uue kunstiteose loomisel. Lang ei nõustunud EPLi vaatega.