Kui palju on Venemaal toimuva katalüsaatoriks Aleksei Navalnõi kui isik või Navalnõi kui fenomen, küsis politoloog Karmo Tüür Kuku raadio saates «Välismääraja».
Ta selgitas, et Navalnõi ise on Venemaa võimueliidi korruptsiooni paljastamisega tegelenud kümme aastat. Nüüd järsku on aga olukord Kremlile muutunud väga hapuks – ning mitte sellepärast, mida Navalnõi teeb, vaid sellepärast, mida temaga tehti. Seega saab öelda, et Navalnõi fenomen on eriorganite kätetöö.
Kas see on Putini jaoks ajutine ebamugavus või midagi pikemat? Tüür vastas iseenda esitatud küsimusele, et pigem on tegemist kahe faktori koosmõjuga. Esiteks on Putin ise paratamatult kustuv täht – vanus teeb oma, pikalt võimul olemine teeb oma, pandeemia teeb oma, majandus teeb oma. Teiseks on Putini kõrvale nüüd Navalnõi näol tekkinud alternatiiv, mis on küll teistele osapooltele väga ebamugav, aga on siiski teine võimalus.
Vaatleja Raivo Vare nentis, et alternatiivi küsimuses jääb tema seisukoha võtmisega veel ettevaatlikuks. Küll aga on Navalnõi puhul oluline, et esimest korda üle pika aja on tekkinud opositsioonilise mõtlemise jaoks ühendav faktor.
Navalnõi platvormiks on olnud korruptsioon, mis kellelegi ei meeldi. Aga nüüd lisandunud märtrioreool on ajanud rahva närvi. Kui seni on Navalnõi eest välja tulnud noored liberaalid, siis nüüd on esimest korda tekkinud olukord, et ka vasakpoolsed tulevad tema selja taha. «See on hoopis teine lugu ja see on [Kremli jaoks] ohtlik,» sõnas Vare.
Tüür märkis, et Navalnõi nimel korraldatud protestide laiaulatuslikkus on enneolematu: lisaks Moskvale ja Peterburile ka paljudes väikelinnades, kus proportsionaalne esindatus oli palju suurem. Näiteks Pihkvas tuli tänavatele tuhat inimest, mis on Pihkva jaoks üüratult palju. Analoogsed laiaulatuslikud protestid toimusid 2004.–2005. aastal, kui valitsuse otsustest toetusi vähendada sai pihta pensionäride kiht, mis on laiali üle kogu Venemaa. Toona pandi Permis põlema Vladimir Putini näopildiga õlenukk.