Isegi kui abielureferendum on päevakorrast maas, säilib küsimus, kas või kuidas peaks riik samasooliste paaride kooselu seaduslikult reguleerima. Enamasti käsitletakse avalikus debatis abielu eeskätt väärtuste ja maailmavaate küsimusena. Samas pole traditsiooniline kristlik abielumudel riigi ja ühiskonna seisukohast pelgalt sümbol, vaid reaalse majandusliku mõjuga institutsioon, mis on kujundanud tänast lääne ühiskonda ja selle heaolu.
Tänapäeva lääne ühiskonna jõukuse ja stabiilsuse fenomeni on uuritud palju. Otsitakse vastust küsimusele, miks arenes (suhteliselt) tagasihoidliku rahvaarvu ja territooriumiga lääs jõuks, mis mõjutab kombeid, kaubandust, poliitikat ja väärtusruumi terves maailmas. Raamatus «The Weirdest People in the World» proovib nähtust lahti seletada Harvardi professor ja antropoloog Joseph Henrich. Tema hinnangul on ristiusul olnud oluline, kui mitte defineeriv roll lääne ühiskonna ja majandusliku üleoleku arengus.
WEIRD (otsetõlkes «veider», «imelik») on akronüüm sõnadest western, educated, industrialized, rich ja democratic. See viitab lääne inimese iseärasustele – meie eluviis pole globaalses pildis «normaalne», vaid anomaalia. 500-leheküljelise raamatu autor jõuab antropoloogiliste uuringute kaudu tõdemuseni: lääne ühiskonna arengu, rikkuse ja turvalisuse põhjuseks on muuhulgas kiriku juurutatud traditsiooniline monogaamne abielu.
Kiriku ja misjonäride peamine eesmärk monogaamse abielu juurutamisel oli nõrgestada hõimkondlikke sidemeid, kasvatades nii kiriku mõjuvõimu ja varakambrit. Tänasel lääne inimesel on seetõttu hõimkondliku lojaalsuse asemel kohustus eeskätt oma tuumikpere ning riigi, ühiskonna, universaalsete reeglite ja institutsioonide ees. Majandussuhetes ja äris ei ole eeltingimuseks ju see, et äri tehakse oma hõimlastega, vaid äri tehakse ikkagi seal, kus võimalik tulu on kõige suurem. Samamoodi ei eelda me abikaasade vahel hõimkondlikku seost – pigem on see laiduväärt.