«Välismääraja» 1. jaanuari erisaade vaatas tagasi lõppevale aastale, mis möödus koroonaviiruse tähe all. Lisaks tervishoiu poliitilise tähtsuse ümbermõtestamisele tõi see kaasa rea mõjusid teistes valdkondades. Mööda ei saa vaadata aga ka USAst, Valgevenes toimuvast, Venemaa presidendi Vladimir Putini tegudest ning Hiina mõju kasvust maailmas.
Saatekülalised lahkasid põhjalikult, millist rolli avaldas pandeemia maailma poliitilistele arengutele ning mida võib oodata tulevikus. Raivo Vare rõhutas, et kuigi lihtsam on rääkida autoritaarsetest režiimidest, siis võimekus tehnoloogia abil inimesi kontrollida kasvas koroonapandeemia tõttu ka demokraatlikes riikides. Seetõttu tekkisid ka uued ohud, mida täna ei oskagi veel hinnata.
Kui Euroopas tundus kriisi alguspäevadel, et ühtsusest pole juttugi, siis liikmesriikide valitsused suutsid end kiiresti kokku võtta, et tagada kaubavahetuse jätkumine ning leevendada survet tervishoius. Keit Kasemets tõi välja, et kui eurooplastelt küsida, kui palju nad Euroopa Liitu usaldavas, siis kriisi käigus on toetus valdavalt jäänud samaks või isegi veidi tõusnud. Ta hindas, et toetuse säilimise taga on ühtne regulatsioon liidus, mis lubab teisi riike usaldada.
Laiemalt võib siiski oodata, et valitsuse seas kasvab toetus protektsionismile ning nad on altimad vähendama sõltuvust pikkadest tarneahelatest. Seda oli näha isikukaitsevahendite puhul: isegi, kui tootmine on Euroopas, aga mõni vajalik komponent tuleb Hiinast, muutub ahela katkemine suureks probleemiks. «Siin näeme teistpidist trendi, kus väga palju ettevõtteid mõtlevad tarneahelad ümber ja pigem toovad oma tootmise tagasi, Aasiast lähemale,» prognoosis Kasemets.
Vare nõustus Kasemetsa öelduga, et majanduslik natsionalism on tugevnenud. Ta rõhutas siiski, et samasugust mõtlemist oli valitsuse seas näha ka varemgi. «Vähetuntud fakt, aga Ameerika Ühendriigid juba Obama ajal viisid rohkem protektsionistlikke meetmeid sisse kui ülejäänud G20 riigid kokku. Aga praegu on see selgelt tugevnev trend koos regionaliseerumisega. Meie õnn, et me oleme regioonis nimega Suur-Euroopa,» sõnas Vare.