Maalehe peatoimetaja Hindrek Riikoja ja justiitsministri nõunik Kalle Muuli analüüsisid Kuku raadio saates «Muuli ja Riikoja» esmaspäevast abielureferendumi esimest lugemist riigikogus. Riikoja prognoosis, et ilmselt ei tule abielureferendumit ega ka sotside obstruktsiooni. Küll aga jätab koalitsioon vale mulje, kui ütleb, et ei-otsuse tulemusena midagi ei muutuks.
«Ma ütleks tagantjärgi targana, et opositsioon jättis kasutamata haruldase ja suure võimaluse – võib-olla ainukese võimaluse, mis neil siiani on olnud – saata valitsus laiali,» sõnas Kalle Muuli. Tema hinnangul oli opositsioonil võimalus saada koalitsioonist üle nii palju hääli, et abielureferendum esimesel lugemisel tagasi lükata. Seda enam, et Keskerakonna saadik Mihhail Korb pidi koroonaviiruse tõttu eneseisolatsioonis olema ja ei saanud istungil osaleda. «Võib ju spekuleerida, kas EKRE oleks valitsusest lahkunud või ei oleks lahkunud. Oleks proovikivi saanud tekitada.»
Riikoja hindas, et Reformierakonnal on olnud sellel sügisel vähemalt kaks võimalust valitsusse trügida ning sealt Isamaa ja EKRE välja hääletada. Selle asemel on välja löönud Reformierakonna haldussuutmatus ja nõrk juhtimine. Seetõttu pole esmaspäevases läbikukkumises Riikoja sõnul ka midagi imekspandavat. Huvitavam on, et mis saab edasi. «Ajakirjanduses on kirjutatud juba teooriatest, kuidas Reformierakond, Keskerakond ja sotsid on sõlminud salajase pakti sellest, kuidas torpedeeritakse –»
«Oh, lõpeta ära,» ütles Muuli vastu. «See on nagu allveelaev ründas Estoniat.»
«Teoorias on see reaalsem, aga ilmselgelt pole mingit pakti sõlmitud,» mõtiskles Riikoja. «Mitte et vale oleks see, et Keskerakond hea meelega vaataks, kuidas abielureferendum vastu taevast lendab. Muidugi ta vaatab. Aga Keskerakonnal pole mingit põhjust hakata kellegagi mingit pakti sõlmima, sest sotsid ja Ref[ormierakond] teevad selle asja ära niikuinii. Tänasel hetkel on üpriski tõenäoline, et ei tule abielureferendumit, aga ei tule ka pikka parlamenditöö torpedeerimist nii, nagu sotsid algselt plaanisid.»