Senine mõttekoja Praxise juht Tarmo Jüristo loobub ametikohast ja jätkab abielureferendumi kampaania eestvedajana. Jüristo selgitab Kuku raadio saates «Neeme Raud. Siin», et rahva tahe ei selgu ainult siis, kui seda sõnastavad ühe poole häälekad esindajad, ning usub, et vastukampaania on vajalik, et kostaks ka teisitimõtlejate hääl.
«Seda referendumit selles küsimuses tõepoolest poleks vaja,» tõdes Jüristo. «See referendum on selles mõttes kahetsusväärne, et ta sunnib inimesi võtma poole seisukohas, kus esiteks väga paljud inimesed seda poolt tingimata võtta ei taha ja teisalt, väga paljude inimeste jaoks ei ole see sugugi mitte lihtne jah/ei vastus,» selgitas ta. Jüristo tõi näitena olukorra, kus mõni pooldab küll samasooliste paaride kooselu, ent on kõhklev lapsendamisvõimaluse osas. Abieluküsimusele saab olema tema sõnul polariseeriv vastus, kuna antud küsimuses on inimeste seisukohtadel erinevaid põhjusi ja lähtekohti.
Kuivõrd abieluküsimus seisneb inimeste isiklikel väärtushinnangutel, on referendumist kujunenud poliitiline lahkheli. «Siin ei maksa väga EKREsse kinni jääda,» ütles Jüristo ja lisas, et küsimus ei seisne lõpuks siiski selles, kas vastaja pooldab EKREt või mitte. Tema sõnul seisneb abieluküsimus inimeste väärtusküsimustes ja põhimõtetes ja ühe erakonna reitingutel tugineda ei saa.
Jüristo selgitas Postimehele, et ta eesmärk ei ole kampaaniaga kaitsta liberaalseid vaateid, küll aga soovib ta ühiskonnaelus kaasa lüüa ka teisiti, kui vaid petitsiooni või erakonna loomisega.
Ent mida referendum endast siis kujutab, arutles Jüristo. «See ei ole lihtsalt soov teada saada, mida Neeme Raud või Tarmo Jüristo või keegi teine-kolmas Eesti kodanik antud küsimuses arvab. Kui me seda tahaksime teada saada, siis selleks on meil avaliku arvamuse küsitlus,» ütles ta. Selle formaadi eripära on see, et tagajärjena manifesteerub n-ö rahva tahe ja sellel on tagajärjed, lisab Jüristo.
«Siis me võiksimegi püüda selle suunas, et see rahva tahe oleks esiteks informeeritud, kaalutletud ja seal oleks mõlemad pooled välja toodud. Rahva tahe ei selgu ainult siis, kui seda sõnastavad ainult ühe poole väga häälekad esindajad. Ja see on see, milleks on kampaaniat vaja – et tuleksid välja ka need inimesed, kes muidu kõhklevad või mõtlevad, et see ei ole nende koht sekkuda,» selgitas ta algatuse motivatsiooni.