Martin Ehala: pane proovile oma funktsionaalne keeleoskus

Martin Ehala
, arvamustoimetuse juhataja, TÜ professor
Copy
Kokkuvõttevõistlusest TUUM võib osa võtta kas või kodus voodis.
Kokkuvõttevõistlusest TUUM võib osa võtta kas või kodus voodis. Foto: Dusan Zidar
  • Kokkuvõttevõistlus TUUM algab 6. novembril
  • Osaleda võivad kõik veebilehel www.eki.ee/tuum
  • Parimatele on rahalised preemiad

Vaatamata koroonale toimub ka sellel aastal kokkuvõttevõistlus TUUM, kus kõigil on võimalik kontrollida oma funktsionaalset keeleoskust, kirjutab TUUMa žürii liige TÜ emakeeleõpetuse professor Martin Ehala.

TUUM on võistlus, milles iga osaleja saab panna proovile oma oskuse teha kuni 200-sõnaline kokkuvõte žürii antud tekstist. Võistlema on kutsutud kõik: õpilastest õppejõududeni, ajakirjanikest kirjanikeni, ametnikest ministriteni. Osaleda võib üksi ja võistkonnana, mille võib moodustada sõpruskond, perekond, kooliklass, lehetoimetus, parlamendirühm vm.

TUUM 2020 algab 6. novembril kell 7 ja kestab 7. novembril kella 19-ni. Sel aastal leiate teksti ja kokkuvõtte esitamise keskkonna Eesti Keele Instituudi kodulehelt www.eki.ee/tuum/.

Kuidas kirjutada head kokkuvõtet?

Hea kokkuvõte sõnastab lähteteksti põhiidee ja toob selle kõrval välja teksti teised olulised ideed.

Hea kokkuvõte on omaette tekst, mis on mõistetav lähteteksti lugemata.

Hea kokkuvõte on üldistus, mis vahendab lähteteksti sisu kokkuvõtja sõnadega.

Hea kokkuvõte on objektiivne, neutraalne tekst, mis vahendab lähteteksti autori mõtteid, mitte kokkuvõtja arvamusi ega tundeid.

Hea kokkuvõte on tihe, lihtne, selge, täpne ja kirjavigadeta. 

Auhinnad

Parimatele rahalised auhinnad. Selle aasta auhinnad on varasemast palju suuremad. Esimene auhind on 250 eurot, lisaks mitu teist ja kolmandat auhinda väärtusega 125 ja 75 eurot. Kahele parimale kooliõpilasele lisaks eriauhinnad ja üldarvestuse 25 parimale kokkuvõtjate tippu kuulumist kinnitav sertifikaat. Iga osavõtja saab väljaprinditava osavõtutunnistuse. 

TUUMa korraldab Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning Eesti Keele Instituut koostöös haridus- ja teadusministeeriumi, Emakeele Seltsi ja Eesti Emakeeleõpetajate Seltsiga. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles